Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kurla Birlikte Ev Sahipleri Coştu Kira Artışları Enflasyonu Katladı

Enflasyon yüzde 12'lere dayanınca ev sahipleri de düğmeye bastı. TÜFE'nin yüzde 0.85 arttığı temmuzda kira fiyatları yüzde 2.15 artarken son bir yıllık artış yüzde 21.49'a fırladı.

Sabah Gazetesibr/> Enflasyon yüzde 12'lere dayanınca ev sahipleri de düğmeye bastı. TÜFE'nin yüzde 0.85 arttığı temmuzda kira fiyatları yüzde 2.15 artarken son bir yıllık artış yüzde 21.49'a fırladı.

Mayıstan itibaren piyasalarda başlayan dalgalanmanın kurda yarattığı hareketlilik ve bunun sonucunda enflasyonun yeniden yükselmeye başlaması ev sahiplerini coşturdu. Tüketici fiyat endeksi temmuzda yüzde 0.85 artmasına karşın Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyonu hesaplarken esas aldığı Türkiye genelinde ortalama kira ücreti temmuzda yüzde 2.15 arttı. TÜİK verilerine göre Türkiye genelindeki ortalama kira tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.49 artarak 315.73 YTL'ye çıktı. Ortalama konut kirası geçen yılın aynı döneminde yüzde 259.88 YTL düzeyinde bulunuyordu. Türkiye genelindeki ortalama konut kirası temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2.15 arttı.

EN HIZLI ARTIŞ YÜZDE 60.1

Ocakta kiralarda konjonktürel olarak yaşanan artıştan (yüzde 2.17) sonra temmuzda bu ayın ikinci en yüksek artışı yüzde 2.15'le kaydedildi. Ev sahiplerinin kurdaki dalgalanmayı ve enflasyondaki yeni yükseliş trendini kısa sürede fırsat bilerek kiraları artırma yoluna gitti. Temmuzda ortalama konut kirasında en yüksek artış yüzde 6.6'yla Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde yaşandı. Bu bölgeyi yüzde 3'lük artışla Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgesi, yüzde 2.9'luk artışla Tekirdağ, Edirne, Kırklareli izledi. Temmuz sonu itibariyle son bir yılda en hızlı kira artışın yüzde 60.1'le Gaziantep, Adıyaman ve Kilis bölgesinde olduğu belirlendi. Bölgedeki ortalama konut kirası 131.63 YTL'den 210.77 YTL'ye çıktı. Bu bölgeyi yüzde 34.1'lik artışla izleyen Konya ve Karaman bölgesinde Temmuz 2005'te 150.98 YTL olan konut kirası bu yılın aynı ayında 202.50 YTL'ye çıktı.

İSTANBUL'DA DÜŞÜK AMA...


İstanbul ve Ankara'daki kira artışı oranları ise ortalamanın altında kaldı. İstanbul'da yıllık kira artışı yüzde 21.1, Ankara'da yüzde 17.2 oldu. Oran düşük olmasına karşın temmuz itibariyle İstanbul'da ortalama konut kirası 420.40 YTL ile en yüksek kira ödenen bölge oldu. Ankara'daki kiralar ise 329.43 YTL düzeyinde gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurla-birlikte-ev-sahipleri-costu-kira-artislari-enflasyonu-katladi_47472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!