Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Lavabonuzdan Çıkan Su Tarlaları Sulayacak

Meteorolojik kuraklık yaşayan Türkiye'de bir ilk. Hollanda ile ortak geliştirilen projeyle evsel atık sular arıtılarak tarımda kullanılacak. İlk uygulama Afyonkarahisar'da başlıyor.

yapi.com.tr/AA
Lavabonuzdan Çıkan Su Tarlaları Sulayacak

‘Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı’ projesiyle atık su , tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere temizlenecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü özellikle su kıtlığının yaşandığı kurak yaz mevsimlerinde atık suların tekrar kullanımı için çalışma başlattı.

Hollanda ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla projelendirilen ve Türkiye ’de ilk olma özelliği taşıyan ‘Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı’ projesi Afyonkarahisar’da başlatılacak. Proje , Hollanda tarafından sağlanan 750 bin avro hibe ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği tarafından işletilen arıtma tesisinde, atık su, tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere temizlenecek. Yeni teknolojilerin uygulanacağı projeyle su kaynakları üzerindeki önemli bir baskının ortadan kaldırılacağı belirtiliyor.

Suyun yüzde 70'i tarımda kullanılıyor

Türkiye’de toplam su tüketiminin yüzde 70’i, tarımda kullanılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Atık suların arıtılması ekonomik bir getiri sağlayacak olmasının yanında son yıllarda önemli hale gelen su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına da önemli bir katkı sağlayacak. Proje dahilinde arıtılmış atık suların yeniden kullanımı sonucu suyun bir katma değer olarak ele alınması sağlanacak. Sağlanan ekonomik katkı sonucu ülkemizde gerçekleştirilen arıtma teknolojilerine dair yatırımların çeşitlenerek bu yatırımlarda suyun yeniden kullanımına dair seçeneklerin de göz önüne alınması teşvik edilecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/lavabonuzdan-cikan-su-tarlalari-sulayacak_116329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!