Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Libya Hızlı Büyüyecek Yerimizi Önceden Aldık

Libya Lideri Kaddafi iktidarının 40. yılında, 40 milyar dolarlık yatırım için düğmeye basmaya hazırlanan Libya’ya turizm alanında ilk Türk yatırımını Ankaralı inşaat şirketi Summa yaptı. Açılışını geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın yaptığı Trablus’daki Radisson Al Mahary Oteli’ni yapan Summa Grubu ülkede 200 milyon dolarlık yatırıma imza

Milliyet Gazetesi
Libya Hızlı Büyüyecek Yerimizi Önceden Aldık

Libya Lideri Kaddafi iktidarının 40. yılında, 40 milyar dolarlık yatırım için düğmeye basmaya hazırlanan Libya’ya turizm alanında ilk Türk yatırımını Ankaralı inşaat şirketi Summa yaptı. Açılışını geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın yaptığı Trablus’daki Radisson Al Mahary Oteli’ni yapan Summa Grubu ülkede 200 milyon dolarlık yatırıma imza attı.

Bu projenin de sigortasını üstlenen brokerlik şirketi Martin&Martin, yatırım potansiyelini görerek Libya ofisini açtı. Şirket havaalanı, tüp geçit, otoyol, demiryolu, boru hattı, enerji gibi büyük projelerde riski teminat altına alma tarafında yer alıyor. Martin&Martin Yönetim Kurulu Başkanı Can Ateş kapalı ekonomiden sıyrılmaya başlayan ve özelleştirmelerin başladığı Libya Hükümeti’nin 40 milyar dolarlık yatırımı projelendirmeye başlandığını söyledi.

‘Türkiye’ye olan ilgi arttı’

Libya’nın önde gelen işadamları ve bürokrasi dünyasından isimlerin katıldığı basın toplantısında konuşan Ateş, “Türklerin 2009 ve 2010 yılında ülkede kazandığı taahhüt işlerinin toplamının 6 milyar doları aştığını” söyledi. Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl Davos’ta yaptığı “one minute” çıkışından sonra bölgede Türklerin popülaritesinin arttığını anlatan Ateş şunları söyledi:

“Ülkede yatırımlar büyüyeceği için bölgede sigorta yatırımları da artacak, yerimizi önceden aldık. Bu ofis bütün Kuzey Afrika operasyonlarını da yönetecek. Türk yatırımcıların yurtdışı yatırımlarına eş zamanlı olarak eşlik etmek istiyoruz. Libya özellikle inşaat ve enerji sektörlerindeki kuruluşların son dönemde ilgi odağı. Şirket olarak dünyada risk yönetimini üstlendiğimiz varlıkların toplam değeri 20 milyar doları geçti” dedi.

Döviz rezervi 125 milyar dolar

Martin&Martin’in Trablus ofisi açılışına katılan Büyükelçi Levent Şahinkaya, Libya’nın Türk yatırımcılarla rafineri, altın, turizm ve tarım alanında ortak yatırım arayışı olduğunu söyledi. Şahinkaya, “İlişkiler altın çağını yaşıyor. Libya’nın 125 milyar dolarlık döviz rezervi var. Büyük yatırımlara hazırlanıyorlar” dedi.

‘İkiz Kuleler bitti AVM inşaatı sürüyor’

Libya’ya turizm alanında ilk Türk yatırımını gerçekleştiren Ankaralı Summa İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora ise yaptığı konuşmada, 45 milyon dolara mal olan 700 yataklı Radisson Blu Otel’in Libya’daki turizm yatırımları için öncü rol üstleneceğini söyledi. Libya’da, Kuzey Afrika’nın en yüksek binası olan 34 katlı ‘Bulayla İkiz Kuleleri’ni de tamamladıklarını anlatan Bora içinde otel, rezidans, alışveriş merkezinin olacağı 30 milyon euro’luk kompleksin inşaatının ise sürdüğünü söyledi.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/libya-hizli-buyuyecek-yerimizi-onceden-aldik_78378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!