Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Libya'da Ulaştırma Alanında Önemli ve Projeler Var"

Türk firmalarının ulaştırma alanında özellikle havaalanı ve karayolu ile otoban konusunda son derece önemli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türk müteahhitlerinin sadece geçen yıl dünya genelinde 24 milyar dolarlık iş aldığını bunun içinde Libya'daki işlerin de önemli bir pay tuttuğunu ifade etti.

Hürriyet Gazetesi
"Libya'da Ulaştırma Alanında Önemli ve Projeler Var"

Çağlayan, beraberinde 100 kişilik iş adamı heyetiyle çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed Ali Ziydan ile görüştü. Görüşmede yaptığı konuşmada gerek bakanlık, gerekse diğer birlik ve birimler olarak Libya'da belirli bir yeterliliğe ve insan gücüne sahip, en seçkin, en iyi kalitede ve doğru zamanda iş yapacak firmaların ve müteahhitlerin iş yapmasını istediklerini belirten Çağlayan, bu anlamda Libya'nın Türk işadamlarına güveninin sarsılmaması için de her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Türk firmalarının ulaştırma alanında özellikle havaalanı ve karayolu ile otoban konusunda son derece önemli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Türk müteahhitlerinin sadece geçen yıl dünya genelinde 24 milyar dolarlık iş aldığını bunun içinde Libya'daki işlerin de önemli bir pay tuttuğunu ifade etti. Türk firmalarının hem Türkiye'de hem de dünya genelinde çok önemli işlere imza attıklarını belirten Çağlayan, firmaların Libya'daki çalışmalarından da memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Libya'da iş yapan şirketlerin ve projelerde çalışmaya gelen Türk işçilerinin zaman zaman vize problemleriyle de karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Çağlayan, “Türkiye ve Suriye yakın zamanda vizeyi karşılıklı kaldırma kararı aldı. Libya ile de öncelikli işadamlarından başlamak üzere vize konusunun kolaylaştırılmasını daha sonra da kaldırılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Ulaştırmada, projeler Türk firmalarını bekliyor

Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed Ali Ziydan da Libya'da yapılabilecek ulaştırma projeleri hakkında verdi.
Trablus uluslararası havaalanının kapasitesinin geliştirilmesi ve yenilenmesi projesini Türk TAV firmasının üstlendiğini belirten Ziydan, ulaştırma sektörü olarak Türk firmalarıyla sıkı işbirlikleri kurduklarını söyledi. Trablus'un doğusunda Hums limanının geliştirilmesi konusunda da bazı Türk firmalarıyla görüşmelerin devam ettiğini anlatan Ziydan, Zuvara bölgesinde de Libya'nın en büyük limanını yapmak için proje çalışmalarında bulunduklarını kaydetti.

2010 yılında 3 bin kilometrelik bir karayolu yapımı çalışması yapılacağını belirten Libya Ulaştırma Bakanı, büyük bir de otoban projelerinin olduğunu, bunu İtalyan firmalarının gerçekleştireceğini ancak taşeron firma olarak bu projeden Türk firmalarının da yararlanabileceğini ifade etti. Libya'nın bazı küçük şehirlerinde 1 milyon yolcu kapasiteli toplam 4 adet havaalanı projesinin de olduğuna işaret eden Ziydan, “bu anlamda 2010 yılında ulaştırma alanında Türk firmalarının önünde önemli imkanlar ve projeler var” dedi.

Libya'daki yatırımların tüm şirketlere açık olduğunu, Çin, Güney Kore, Malezya, Brezilya'dan firmaların ülkeye geldiğini dolayısıyla rekabetin oldukça arttığını anlatan Ziydan, gelen firmaların daha çok sahil kıyısında çalışmak istediğini ancak Libya'nın güneyinde de çok büyük projelerin bulunduğunu bildirdi. Libya'nın güneyinde sahilden 1300 kilometre uzaklıktaki Kufra bölgesinde havaalanının onarımı ve alt yapı yatırımı olmak üzere toplam 600 milyon dolarlık bir iş potansiyeli olduğuna dikkati çeken Ziydan, burada da Türk firmalarını görmek istediklerini söyledi.

Hakedişler konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için çalıştıklarını ifade eden Ziydan, vize konusunda da Türk firmalarına ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Türk firmaların başka ülkelerden getirdiği işçilerin de Libya için çeşitli problemler yarattığını belirten Ziydan, “Bazı ülkelerin vatandaşları Avrupa'ya kaçış için burayı basamak olarak kullanıyor. Biz firmalara bazı ülkelerden işçi getirmeme uyarısında bulunuyoruz ya da bunu sınırlı tutuyoruz. Biz Türk işçisini istiyoruz”diye konuştu.

“Türk firmalarıyla stratejik ortaklığa gidiyoruz”

Bakan Çağlayan, temasları kapsamında Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Muhammed Ali El Huveyc ile de görüştü. Daha sonra Çağlayan'ın başkanlığında, Libya Kamu Hizmetleri Bakanı Matuk Muhammed Matuk, İdare Merkezleri Geliştirme Kuruluşu (ODAC), İskan ve Altyapı Kurumu başkanlarının katılımıyla Türk işadamlarına dönük bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Libya Kamu Hizmetleri Bakanı Matuk burada yaptığı konuşmada, Libya'da iş yapılmasına dönük ortamın çok müsait olduğunu belirtirken, Türk firmalarının bundan en iyi şekilde yararlanmasını istediklerini söyledi.

Matuk, “Türk firmaları ile stratejik ortaklığa doğru gitmekteyiz burada en önemli konu ikili işbirliklerinin yanı sıra Afrika'da ne gibi işler yürütebileceğimiz” dedi.
Daha sonra Matuk ile diğer yetkililer Türk işadamlarının Libya'da karşılaştıklarını sorunları dinleyerek bunlara yanıt verdiler. Toplantının ardından da Matuk tarafından Bakan Çağlayan onuruna bir akşam yemeği verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/libyada-ulastirma-alaninda-onemli-ve-projeler-var_73143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!