Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Lüks' Altın Çağını Yaşıyor

'Lüks' Altın Çağını Yaşıyor

Sabah EMLAK
'Lüks' Altın Çağını Yaşıyor

b>ABD'de lüks konut satışları, deyim yerindeyse, patladı. 2005'te değeri 1 milyon dolar ve üzeri olan lüks konutların toplam satış tutarı 56 milyar dolar oldu.

Türkiye'de emlak piyasası hareketlenince konut sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Ancak buna rağmen orta gelir sınıfına ve dar gelirlilere yönelik konut projelerinin hala gündeme gelmediği, fiyatların yüksek olduğu gibi konular ise tartışılmaya devam ediyor. Ülkede bu gelişmeler yaşanırken ABD'de gayrimenkul adeta 'altın çağı'na girdi. Ancak burada durumu biraz daha farklı... Lüks konutlara rağbetin her geçen gün arttığı ABD'de 2005'te satılan ve fiyatı 1 milyon dolar ve üzeri olan lüks evlerin toplam satış tutarı 56 milyar doları bularak rekor kırdı.

Satış rekoru kırıldı
ABD'nin tanınan gayrimenkul danışmanlarından Coldwell Banker'in yaptığı araştırmaya göre, fiyatları 1 milyon dolar ve üzeri olan lüks konut satışları 2004'e göre yüzde 24 artış göstererek, 55.9 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, 2004'teki 45.1 milyar dolarlık satış toplamını bile gölgede bıraktı. Oysa, 2003 yılında fiyatları 1 milyon doları aşan lüks konutların toplam satış tutarı 23.3 milyar dolardı ve bu rakam 2004'te 35.5 milyar dolara yükselince lüks konut satışında rekor kırıldığı ilan edilmişti.

ABD'de en çok lüks konut satılan eyalet Kaliforniya. 2005'te gerçekleşen satışların yarısından fazlasını Kaliforniya'da satılan konutlar oluşturuyor. Geriye kalan 25 milyar dolar ise, diğer eyaletlerdeki lüks evlerin satışından geliyor. Kaliforniya'nın en çok tercih edilen yerleşim bölgesi ise 1 yılda 3 milyar dolar değerinde lüks ev satılan Los Angeles. Los Angeles'i, Newport Beach, San Francisco, Beverly Hills, Malibu, Pasifik kıyıları ve Laguna Plajı takip ediyor. Başkent Washington'da 2005'te 452 milyon dolarlık lüks konut satılırken, Şikago'da bu rakam 400 milyon dolar, ünlülerin tercihi Miami'de ise 320 milyon dolarda kalıyor.

Havuzsuz ve tasarımsız ev lüks değil
Peki nedir evleri lüks kılan özellikler? Bir evin 'lüks konut' statüsüne girebilmesi için sahip olması gereken en temel nitelik 'yüzme havuzu'. Uluslararası emlak danışmanlarına göre, eğer havuzu yoksa o eve 'lüks' demek yanlış olur. Çünkü, lüks bir konutta yaşamak isteyen tüm insanların evlerinde bulunmasını istedikleri özellikler listesinin başına yüzme havuzunu kondurduğu görülüyor. Tenis kortu, teraslar, büyük bahçeler ve özel tasarım mutfaklar da evlere lüks konut özelliği katan artılar. Tanınmış mimarların evlere özel yaptığı mutfak tasarımları son derece önemli.

Yüzde 31'i peşin alınmış
2005'te Amerika'da yaşanan lüks konut patlamasına dair bazı istatistikler ise şöyle:

-Lüks konut satın alanların yüzde 31'i bu işlemi peşin parayla gerçekleştirmiş.
-Yüzde 68'lik kesim satın aldığı lüks konuta yatırım amaçlı bakıyor.
-Bu tip evlerde yaşayanların önemli kısmı büyük şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan işadamları.
-35 ve 55 yaş arasını kapsayan ve 'baby boom jenerasyonu' olarak tabir edilen lüks konut sahibi kesim ise yüzde 67'yi kapsıyor.
-Lüks konut sahiplerinin yüzde 88'lik kısmını evli çiftler oluşturuyor.
-Lüks konut satın alanların yüzde 89'u evlerinin en az 4 ya da 5 odalı olmasını istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/luks-altin-cagini-yasiyor_42976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!