Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madenci Gözünü Brezilya’ya Dikti

Ekonomik krizle gelen azalmayı yeni pazarlarla aşmak isteyen Egeli maden ihracatçıları, kentsel dönüşüm projelerinin hareket yarattığı Brezilya’yı hedef seçti.

Hürriyet EGE
Madenci Gözünü Brezilya’ya Dikti

Ekonomik krizle gelen azalmayı yeni pazarlarla aşmak isteyen Egeli maden ihracatçıları, kentsel dönüşüm projelerinin hareket yarattığı Brezilya’yı hedef seçti.

Türkiye’deki maden ihracatı, küresel ekonomik krizde en büyük pazar olan ABD’deki daralma sonucu yüzde 30’lara varan azalma yaşayınca, sektör gözünü yeni ülkelere dikti. Pazarı çeşitlendirmek isteyen Egeli maden ihracatçıları da milli katılım organizasyonu düzenledikleri ülkelere bir yenisini daha ekledi. Doğaltaş sektörü, kentsel dönüşüm projelerinin hareket yarattığı Brezilya’ya ürün satmaya hazırlanıyor.

Onay bekleniyor

Kriz ortamında ülkelerdeki fırsatları yakın takibe alan sektör, krizin hız kesmesiyle birlikte harekete geçti. Gelişmekte olan ülkelerin inşaat sektöründeki yapılanmalardan pay almak isteyen Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), 15-28 Şubat 2011’de Brezilya’nın Vitoria kentinde düzenlenecek Uluslararası Mermer ve Granit Fuarı - Vitoria Stone Fair’e milli katılım gerçekleştirme kararı aldı. ABD, Dubai ve Çin’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 15 ülkedeki fuarlara milli katılım gösteren EMİB Brezilya için, Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan onay bekliyor.

Büyük İnşaatlar

EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Brezilya hükümetinin kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdiğini ve ülkedeki gecekondulara yönelik çalışma yürüttüğünü aktararak, “Kentsel dönüşüm ile birlikte bu ülkede çok büyük inşaatlar var. Brezilya’da dünyanın en güzel granitleri çıkıyor. Ancak mermer ve traverten yok. Bu doğaltaş sektörümüz için önemli bir şans” dedi.

Pay Almalıyız

Erdinç, Türkiye’den Brezilya’ya mermer ve traverten ihracatının düşük seviyede olduğuna dikkat çekerek Vitoria kentinde düzenlenen fuara katılarak ihracatın yükselmesi için girişim başlatacaklarını vurguladı. Erdinç, “Brezilya, mermer ve travertenin İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerden alıyor. Bu fuara katılarak hedefimiz onların pazarından pay almak. Şimdiden fuarda 300 metrekare stant kiraladık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madenci-gozunu-brezilyaya-dikti_77418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!