Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Maliye Denetimde

Maliye Bakanlığı, sektör odaklı vergi incelemelerinde otomotiv ve enerji sektörlerini de büyüteç altına alıyor. Vergi kayıp ve kaçaklarıyla daha etkin

Radikalaliye Bakanlığı, sektör odaklı vergi incelemelerinde otomotiv ve enerji sektörlerini de büyüteç altına alıyor. Vergi kayıp ve kaçaklarıyla daha etkin mücadele amacıyla sektör odaklı inceleme dönemini başlatan Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nun denetim sahası genişliyor.
Hesap Uzmanları Kurulu 2002 yılı denetim programına aldığı turizm, otel ve seyahat işletmeleri, plastik madde, plastik boru, deterjan ve temizlik maddesi, kâğıt ve kâğıt mamulleri, un ve unlu mamuller, tütün ve tütün mamulleri ile bira imalatçıları ve çimento sanayicilerine ek olarak 2003 yılında ise yedi büyük sektörü daha incelemeye almayı kararlaştırdı.
Hesap Uzmanları Kurulu'nun Faaliyet Raporu'nda bu sektörler, meyve suları imal ve satışı, meşrubat (gazoz dahil) imal ve satışı, oto lastiği imali, otomotiv sanayi (motorlu kara ulaşım araçları ve oto yedek parça imali), enerji sektörü (elektrik), pamuk ipliği imali ve pamuklu dokuma ile havlu ve bornoz imalatı olarak belirlendi.
Kurul, 2003 yılında mercek altına girecek bu sektörlerde yer alan bazı firmalar için bu yıl ön inceleme yapacak. Hesap uzmanları, 15 Ağustos'ta başlayacak turne döneminde söz konusu firmalarda sektörel incelemeye hazırlık mahiyetinde çalışmalarda bulunacak.


Ekipler oluşturulacak
Bu amaçla, sektörlerdeki hedef mükellef sayıları dikkate alınarak Ankara ve İstanbul'da ekipler oluşturulacak. Bu arada sektör odaklı vergi denetimleri, 'tam inceleme', 'kısa inceleme', 'sınırlı inceleme' ve 'ileriye dönük inceleme' şeklinde gerçekleştirilecek. Tam inceleme, seçilen sektördeki hedef mükellef grubu arasında yer alan rasyo ve diğer kriterler bakımdan en olumsuz olan firmalarda yapılacak. Burada vergi kayıp ve kaçağı açısından risk unsurları tespit edilecek ve hedef mükellef niteliğindeki diğer firmalarda bu riskler itibarıyla incelemede bulunulacak. Piyasa araştırmaları ve kitle haberleşme araçlarından sağlanan bilgiler de bu incelemelerde dikkate alınacak.
İncelemeler, belli işlemlere ilişkin vergilendirmenin doğruluğunun araştırılması
amacıyla yapılırken, bu gruba, genel olarak incelemeye alınan sektörün en olumsuz rasyo ve değerlerine sahip firmalar girecek. Sınırlı incelemeler, bir sonraki çalışma döneminde inceleme kapsamına alınacak sektörlerin belirlenmesine dönük yapılırken, ileriye dönük inceleme de sektör odaklı vergi incelemelerinin etkinliğini artırmak amacıyla ekonomide ve sektörlerde yaşanan gelişmeler ile bunlardan etkilenen firmalar izlenecek.--------------------------------------------------------------------------------


İstihbarat birimi var
Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, sektörel bilgileri üretmek, değerlendirmek ve inceleme teknikleri geliştirmek üzere bünyesinde 'İstihbarat ve Ar-Ge birimi' oluşturdu. Söz konusu birim, inceleme strateji ve tekniklerini geliştirmenin yanı sıra, mevzuatın izlenmesi ve geliştirilmesi, mükelleflerin izlenmesi ve veri tabanı oluşturulması, ekonomik analiz, araştırma ve danışma ana birimlerini içerecek şekilde yapılandırılacak. İncelemeye alınacak sektörlere ilişkin ön hazırlıkların yapılacağı, riskli faaliyet alanlarının araştırılarak tespit edileceği birimde, risk değerlendirme yöntemleri de güncelleştirilerek geliştirilecek.
Kurul'un denetim stratejisi şu şekilde yer aldı: "Yapılan incelemelerde, ekonominin bölümlerini oluşturan sektörlerin yarattıkları katma değerler ile ödenmesi gereken verginin doğruluğunun tespit edilmesi ve sağlanması hedefleniyor. Bu amaçla 3 bin mükellef tespit edilmiştir. Bu mükellefler, iller, vergi daireleri ve meslek kodları itibarıyla belirlenmiştir. Tespit edilen mükelleflerin yarısı
İstanbul'da, yüzde 80'den fazlası dokuz ilde toplanmaktadır. Beş yıllık dönemde hedef tüm mükelleflerin incelenmesidir."--------------------------------------------------------------------------------


Turistik tesisler incelenecek
Maliye Bakanlığı, geçen yıl Marmaris, Bodrum, Fethiye, Dalyan ve Kuşadası'nda gerçekleştirdiği turizme dönük yaygın denetimleri bu yıl daha da genişleterek sürdürme kararı aldı. Bu çerçevede, belirlenen dört merkezin yanı sıra Antalya ve Alanya'da da bu yıl turistik tesislerde yoğun bir KDV incelemesi yapılacak. Restoranlar, barlar ve diğer eğlence yerleri ile otellerin dışarıya açık restoran ve barlarında yapılacak "Belge düzenlenmesi, belge alınması-verilmesi ve işletme hasılatının fiili tespiti" çalışmaları sonucunda vergi kaçıranlar tek tek tespit edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-denetimde_1279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!