Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliye’den TOKİ’ye destek

Maliye Bakanlığı, 2005 yılında 20.5 milyon metre kare yüzölçümlü ve 278 milyon YTL değerindeki 511 taşınmazı TOKİ’ye devretti. Devirlere 2006 yılında hız veren Bakanlık, TOKİ’ye 1 milyar 227 milyon YTL değerinde 40.3 milyon metre kare yüzölçümlü 728 adet taşınmazı bedelsiz olarak verdi.

Türkiye Gazetesib>Maliye Bakanlığı, çarpık kentleşmeyi önleme ve maliyetleri düşürmek amacıyla Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) verdiği desteği sürdürüyor. Son 2 yılda 1.5 milyar değerindeki taşınmazı TOKİ’ye bedelsiz devreden Bakanlık, belediyelere doğrudan taşınmaz devirleri de yapıyor.

Maliye Bakanlığı, 2005 yılında 20.5 milyon metre kare yüzölçümlü ve 278 milyon YTL değerindeki 511 taşınmazı TOKİ’ye devretti. Devirlere 2006 yılında hız veren Bakanlık, TOKİ’ye 1 milyar 227 milyon YTL değerinde 40.3 milyon metre kare yüzölçümlü 728 adet taşınmazı bedelsiz olarak verdi. Bunun yanında, toplu konut amaçlı olarak kullanılmak üzere, belediyelere doğrudan taşınmaz devrine de imkan sağlandı. Bakanlık yapılan bütün bu işlemler neticesinde, konut sıkıntısının çözümüne, maliyetlerin düşürülmesine, inşaat sektörünün canlanmasına, istihdamın arttırılmasına, planlı arsa üretilmesine, çarpık kentleşmenin önlenmesine katkıda bulunuyor.

Maliye Bakanlığı, 2006 yılında 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu uyarınca, 84 adet 6.3 milyon metre kare yüzölçümlü taşınmazı bedelsiz olarak devretti. Böylelikle 8 bin 671 kişiye iş imkanı sağlayacak 1.5 milyar YTL tutarında yatırımın yapılmasının önünü açtı. Ayrıca 2006 yılında, 5084 sayılı Kanun kapsamında kalan illerde yer alan organize sanayi bölgelerinde 404 adet ve 7.7 milyon metre kare yüzölçümlü taşınmazın devri gerçekleştirildi. Türkiye’yi yerli ve yabancı sermaye için cazibe merkezi olmasını hedefleyen Bakanlık, yapılacak yatırımlarda bölgeler arası ekonomik dengesizlikler ve gelir dağılımındaki adaletsizliklerin giderilmesine öncelik veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliyeden-tokiye-destek_52363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!