Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bir Nehrin Hikayesi: Ergene

Marmara Çevre Platformu: ‘Ergene Nehri Zehir Saçıyor’

“Trakya, toprağına ve geleceğine sahip çıkıyor!” etkinliği MARÇEP (Marmara Çevre Platformu) 38. Bölge Toplantısı kapsamında Çorlu Ticaret ve Sanayi Konferans Salonu’nda geçen hafta sonu gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Gazetesi
1 Marmara Çevre Platformu: ‘Ergene Nehri Zehir Saçıyor’

Trakya, toprağına ve geleceğine sahip çıkıyor!” etkinliği MARÇEP (Marmara Çevre Platformu) 38. Bölge Toplantısı kapsamında Çorlu Ticaret ve Sanayi Konferans Salonu’nda geçen hafta sonu gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak, Trakya Üniversitesi’nde iki dönem rektörlük yapan Prof. Dr. Osman İnci, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emre Aysu, İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Atalık, NKÜ (Namık Kemal Üniversitesi) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta ve TEMA Hukuk Danışmanı Av. Ömer Aykul katıldı.

Trakya’da Ergene Nehri’nin ve kollarının zehir saçtığını söyleyen CHP milletvekili Enis Tütüncü, “Ergene Nehri ve kolları mutlaka temiz hale getirilmelidir. Çünkü gelecek için durum vahimdir” dedi.

Prof. Dr. Emre Aysu da “Trakya’nın güzel toprakları ve doğal güzellikleri ranta kurban edilecek” uyarısında bulundu. İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Atalık ise “İstanbul nüfusunun büyük kısmı Batı ve Doğu’ya pas edilmek isteniyor. Bir zamanlar Trakya’da en iyi pancar, çeltik yetiştiriliyordu. Şimdi ne oldu?” diye sordu. Prof. Dr. Halim Orta ise şunları söyledi: “Yapılan hatalar zincirinden geri dönüleceğine hata üstüne hata yapılıyor. Köylülerin elinden meralar kayboluyor. Yeraltı suları yerine daha çok yerüstü suları baraj ve gölet suları kullanmalıyız. Trakya’da her köyün sınırlarında bir gölet mutlak olmalıdır.”

Toplantıda son konuşmayı yapan TEMA Hukuk Danışmanı Aykul ise “Türkiye çapında yapılan yasadışı uygulamaları mercek altına alıp devamlı yargıya taşımaktayız. Şu anda anayasa ve mevcut yasalar çiğnenerek hiçbir sonuca varılamaz” dedi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-cevre-platformu-ergene-nehri-zehir-saciyor_84265.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ergenenin durumunu biliyoruz. ölü bir ırmak tabi ki havzasına ölüm getirecektir. bunu bilmeyen kaldı mı? varsa çok yazık. artık çözüm gerek çözüm. yaptık bir hatayı. havzayı nasıl kurtarabiliriz. bilenler lütfen elele versin. en kısa zamanda kalıcı olmak koşuluyla yaptırımları ne ise biz vatandaş olarak razıyız gücümüzün yettiğince katkıda da bulunmaya razıyız bizi böyle bilin. biliyoruz ki para bazı şeyler değildir (mutlu çocuklar,temiz bir ırmak,ve ondan su içen canlılar,yüzen balıklar,biribiriyle barışık canlılarıyla mutlu ergene havzası) para nedir bunun yanında soruyorum sizlere hey insanlar sesimi duyun uyanalım bu gafletten çok geç kalmadan. lütfen çocuklar için. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!