Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Maslak Gecekondu Mahallesi'

'Maslak Gecekondu Mahallesi'

Sabah EMLAK
'Maslak Gecekondu Mahallesi'

önüşüm denen olgunun kentin içinde gerçekleştirilmesini isteyen Mimar Bünyamin Derman, uzaklardaki projelerden hoşlanmıyor. Derman, "Maslak gecekondu mahallesi; yatırımcılar da kendini düşünüyor" diyor.

Bünyamin Derman'a göre, 'kentli olmak' ve şehri yaşamak büyük zevk. Derman, konut projeleri şehir dışına taştıkça insanların arasındaki iletişimin koptuğunu belirtiyor ve ekliyor: "Kimse şehir merkezindeki sorunlu arazilerle uğraşmak istemiyor ve Kurtköy'den tarla alıp inşaat yapıyorlar. Amaç da insanları konut sahibi yapmak falan değil, kolay para kazanmak. Oysa, kent güzel bir yerdir. İnsanlar bir araya gelir, yürüyüş yapar. Piyasa yapar. Beyoğlu'na çıkıp piyasa yaparmış eskiden herkes... Ben nerede yapacağım piyasayı yeni yapılan projelerde? Sınırlı mekanda, tanımadığım kişilerle mi?"

Kültür merkezinden hava limanına, opera binasından stadyuma kadar birçok farklı alanda projeleri bulunan ve katıldığı sayısız yarışmadan aldığı derecelerle ünlenen bir mimar Bünyamin Derman. 14 yıldır Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ders vererek akademik kariyerini devam ettiren Derman, Maslak'ı gecekondu mahallesi gibi görüyor; gökdelenlerin şehre 'değmediğini' ifade ediyor. O'na göre, 'kent' güzel ve sistem kurulacaksa burada kurulmalı, uzaklarda değil.

Nasıl karar verdiniz mimar olmaya?
Sınava girdiğimde Yapı Sanat Okulu'nu kazanmıştım, oradan mezunum. Dolayısıyla meslek eğitimi de aldık ve betonarmeden yol projesine kadar her şeyi öğrendik. Üniversite sınavında iki yol vardı önümde: Mimarlık ya da inşaat mühendisliği. Ben de tercih formunu bir mimarlık bir mühendislik şeklinde doldurdum. Tesadüfen Y.T.Ü mimarlık çıktı. Ama iyi ki öyle olmuş. Orta öğrenimde mimarlığı bilmiyormuşuz biz! Bilsem, zaten direkt bunu seçerdim. Bu ülkenin de mimara ihtiyacı var; işini doğru ve kaliteli yapan... Bunu rahatlıkla görebiliyorum. Yarışmalar gençlerin önünü açıyor

Katıldığınız yarışmalarla sıkça gündeme geliyorsunuz. Neler katıyor bunlar size?
Üniversiteye başladığımızda mesleği çok da iyi tanımıyorduk. Daha sonra gençlerin çıkışlarının yarışmalarla olduğunu gördük. Sermayeniz yoksa ve mesleği de seviyorsanız yarışmalar genç mimarlara hak tanıyan demokratik bir yol olarak ortaya çıkıyor. Norveç'te bir opera binası inşaatını genç bir Türk mimara vermeleri mümkün değil belki ama o yarışmayı kazanırsanız uluslararası arenada söz söyleme hakkınız doğuyor. Konuttan hava limanına, stadyuma, opera binasına kadar çalışmalarımız var. 19 yıldır aralıksız çalışıyoruz. Türkiye'de en çok uluslararası yarışma kazanan grup biziz. 2002 yılında Macaristan'da 500 katılımcının olduğu bir yarışmada ikinci, Mekke Hac Konaklama Merkezi'nde de birinci olduk. Ülkeyi bundan daha iyi hiçbir şey tanıtamaz.

Mimari anlamda İstanbul'u nasıl değerlendiriyorsunuz?
İstanbul'un mimari bir yapısı var ama kimliksiz. Farklı kültürlerin çatıştığı bir yer ve bu iyi bir şey bence. Etiler gibi yüksek gelir sınıfının yaşadığı yerlerde gecekondu mahallesi de var bir alt sokakta. Beş dakika yukarısı 1 milyon dolarken alt taraf gecekondu ama aynı manzara. İstanbul'un dinamiği de bundan, farklı gelir gruplarından kaynaklanıyor. Amerika'daki Harlem gibi. 'Maslak'taki gökdelenler gecekondu!' Zaten benim için Maslak'taki yüksek yapılar da gecekondu! Çünkü hiçbir hizaları ve ilişkileri yok. Sistem yok. Kimin ilişkileri iyiyse o biraz daha yüksek inşa etmiş binasını. Değmiyor bu binalar şehre. Yürürken yaklaşılamıyor binalara; sadece silüet... Yüksek yapı inşa edilecek diye bir master planı yapılmadı çünkü. Şehir planlamacılar 10 yıl sonrasının kararını vermemiş ki. Bir yeri bırakıyorsunuz devamlı büyüyor. Bu gidişle, durum ulaşımı vuracak. Ama bunun bir şekilde düzeleceğine inanıyorum.

Galataport yerine konut inşa edilsin

Yeni yapılan konut projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kent içinde konut üretmek pahalı. Şehrin en kıymetli yerlerinde rezerv alanlar var; bunları değerlendirelim, gerekirse yayılırız. Galataport'un yerinde konut yapılsa mesela. Şehirden bu kadar uzak projeler yapılması olumsuz. Dönüşümü içeride gerçekleştirmek zorundayız. Devlet gereken yatırımları yapmıyor; kentin ihtiyaçlarını yatırımcılar keşfetti. Pazarlamacılar uyanık ama medeni bir memlekette bunu pazarlayamazlar. Bu Hollanda'da yıkılan bir sistemdir. Konut satışının iyi gitmesinin tek sebebi de yatırım.

Mimarların durumu nedir şu an Türkiye'de? Türkiye'deki yapıların yüzde 10 kadarı mimarlarca yapılıyor; yüzde 80'i kaçak. Bu oranlarda mimarlıktan bahsedebilir miyiz?
Bize kendi devletimiz güvenmiyor. Düşünün: Ben Belediye Başkanı ve mimarım; 2 uluslararası yarışma açıyorum; bir tane Türk mimarı çağıramıyorum! Bize doğru dürüst bir miras bırakılması gerekirdi. Almadık öyle bir şey de. Meslek yasamız bile yok. Batı'da birisinin mimar olmadan mimarlık yapması suçken, mimarın güncel olması kuralı varken Türkiye'de yüzlerce ev kadını iç mimar! 2005'ten sonra şu anki anlaşmalara göre her türlü hizmeti dışarıdan alabiliyor ülkemiz.

Bu da bizim için hem iyi hem kötü. Rekabet anlamında iyi ama yakında hiç Türk bankası kalmayacak mesela, yurtdışına bağlanacak tümü. Krediler yurtdışından geldiği için mimarı ve malzemeyi de oradan alacağız. İşsiz kalmaz Türk mimarı ama taşeron kalır. Çıkış yapamaz. Star mimar olacak aday az zaten ülkemizde. Yeni kuşak zorluk çeker bu durumda. Yabancı mimar burada iş yapmasın demiyoruz ama az gelişmiş ülke olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşıyoruz. Biz Almanya'daki Yunanistan'daki kotaları koyamamışız. Globalleşirken yerel kimlik korunmak zorunda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maslak-gecekondu-mahallesi_43506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!