Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Tünel Projesi Kuş Cenneti İçin Endişe Kaynağı Haline Geldi

Mavi Tünel Projesi Kuş Cenneti İçin Endişe Kaynağı Haline Geldi

Zaman Gazetesiersin’in en önemli nehri olan Göksu Irmağı’ndan Konya Ovası'na su götürme projesinin, koruma altında olan Silifke Göksu Kuş Cennetine zarar verebileceği belirtiliyor. Yeraltı su seviyelerinin düştüğü Konya Ovasına su götürmek için büyük umutlar bağlanan ‘Mavi Tünel’ projesinin, 17 Mayıs 1994 yılında imzalanan Ramsar sözleşmesi ile koruma altına alınan Göksu Kuş Cennetine nasıl bir zarar vereceğinin tam olarak hesaplanmadığı ifade ediliyor.

Mersin Üniversitesi Çevre Bölümü tarafından Göksu Deltası’nda yapılan bir araştırmada, Göksu Nehrinin suyunun azalmasının taban suyunun tuzlanmasına neden olduğunu ortaya koyuyor. Çevre Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur, yaptıkları araştırma sonucunda taban sularının aşırı tuzlandığını tespit ettiklerini belirterek, suyun azalması halinde bu tuzlanmanın daha tehlikeli boyutlara çıkacağını söyledi.

Konya’da bütün yetkililer ve üreticiler, Mavi Tünel Projesi ile gelecek suyu sabırsızlıkla beklerken, Mersin’in Silifke İlçesi Göksu Deltasında üretim yapan çiftçiler, projenin gerçekleşmesi halinde delta içinde bulunan kuş cennetinin kuruyacağını, yer altı sularının yaz aylarında tamamen tuzlanacağına dikkat çekiyor.

Göksu Sulama Birliği Başkanı ve Atayurt Belediye Başkanı Kadir Ural, projenin çok iyi hesaplanmadan yapıldığını, eğer gerçekleşirse, tarım alanlarının yanında ortada Göksu Kuş cennetinin de kalmayacağına vurguladı. Deltada 60 bin hektar alanın sulandığını belirten Ural, yaz aylarında Göksu’da su debisinin çok düştüğünü ifade ederek, “Göksu Deltasında yer altı sularının kullanılmasını yasakladık. Çünkü yer altı sularının debisi çok düştü. Yer altından çekilen suların yerine deniz suyu geliyor. Eskiden 50-60 metreden temiz su çıkarken, şimdi 25-30 metreden temiz su çıkıyor. Eğer bu proje gerçekleşirse Göksu’dan ovaya hiç su gelmez. Bu da tarımın bitmesi demektir.” dedi. Projenin gündeme geldiği ilk yıllarda özel çevre koruma bölgesinin olmadığını dile getiren Ural, Kuş Cennetinin kuruyacağı uyarısında bulundu.

CHP Silifke İlçe Başkanı Taner Çabuk da, projenin gerçekleşmesi halinde yaz aylarında Göksu Nehrinin Göksu deresi haline geleceğini söyledi. Mavi Tünel projesinin faturasını Silifke halkı ve Silifke Ovasının ödeyeceğini dile getiren Çabuk, Silifke Ovasının ekolojik dengesinin tahrip olacağını ifade etti.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından proje alanında yapılan incelemeler sonucu hazırlanan raporda, Göksu üzerinde yapılması düşünülen barajların mansabında kalan dere yataklarında bulunan canlı hayatının sürdürülebilirliği açısından tabii dengeyi koruyacak miktarda barajlarda su bırakılması gerektiği ifade edilerek, Göksu nehrinin oluşturduğu ve beslediği Göksu Deltası’nın olumsuz yönde etkilenmemesine özellikle dikkat edilmesi gerektiği, su miktarı açısından herhangi bir problemin oluşmasına izin verilmemesi için proje kapsamında bu hususun taahhüt altına alınması gerektiği vurgulanıyor.

Raporda ayrıca, bir dizi teklif yapılıyor. Konya Ovası’nda su tasarrufuna önem veren rasyonel bir su politikası oluşturulması gerektiği vurgulanıyor. Raporda, Göksu Nehri havzasındaki toplam su potansiyelinin yüzde 13’ünün Konya Ovasına aktarılacağının anlaşıldığı belirtilerek, Konya Ovası’nda yeraltı su emniyetli debilerinin bozulduğu ve yer altı seviyelerinin giderek düştüğüne dikkat çekiliyor. Özellikle Konya atık sularını Tuz Gölü’ne ulaştıran drenaj kanalının Tuz Gölü için önemli bir tehdit oluşturduğu, bu kanaldaki suyun arıtılarak Hotamış Depolama alanına getirilmesinin olumlu bir yaklaşım olduğu ifade ediliyor.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ise önümüzdeki dönemde Ilısu, Yusufeli gibi barajlar ile Konya Mavi Tünel ve Bodrum içme suyu projelerinin hayata geçirileceğini belirterek, her yıl mali değeri 4 milyar dolar bulan suyun denizlere aktığını ve bunun engellenmesi gerektiğini söyledi. Mavi Tünel projesi, 16 bin 900 metre uzunluğundaki tünelden saniyede 36 metreküp suyun Konya Ovası’na akıtılmasını hedefleniyor. Maliyeti 1.8 milyar dolar olan bu proje sonuçlandığında yaklaşık 224 bin hektarlık bir alanın daha sulanabilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-tunel-projesi-kus-cenneti-icin-endise-kaynagi-haline-geldi_42974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!