Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Melih Gökçek’e Yargı Dersi

BOTAŞ’ın, hükümetin Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’i kayırarak sabitlediği EGO’dan olan 677 milyon TL’lik alacağına karşın EGO’nun doğalgaz bölümünün özelleştirme gelirine 663 milyon TL’lik haciz koydurduğu, Gökçek’in haczin iptali istemiyle açtığı davaların tamamının da mahkemelerce reddedildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
Melih Gökçek’e Yargı Dersi

BOTAŞ’ın, hükümetin Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’i kayırarak sabitlediği EGO’dan olan 677 milyon TL’lik alacağına karşın EGO’nun doğalgaz bölümünün özelleştirme gelirine 663 milyon TL’lik haciz koydurduğu, Gökçek’in haczin iptali istemiyle açtığı davaların tamamının da mahkemelerce reddedildiği ortaya çıktı.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) “BOTAŞ 2007 Yılı Raporu”na göre, hükümet, “Ankara’da doğalgaz dağıtımı yapmak üzere bir şirket kurularak EGO’nun mülkiyetindeki tesislerin bu şirkete devredilmesi ve yeni kurulacak bu şirketin 2 yıl içerisinde özelleştirilmesi ile ilgili 5669 sayılı yasayı 12 Haziran 2007’de” yürürlüğe soktu. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından BOTAŞ Yönetim Kurulu, 29 Haziran 2007 tarihli kararında “Bu kanuna göre EGO’dan olan ana para alacağının 676.976.636.67 YTL olarak hesaplandığı ve EGO ile mutabakat sağlandığı, EGO’ya şimdiye kadar tahakkuk ettirilmiş olan 236.323.696.15 YTL’lik gecikme zammının Hazine Müsteşarlığı’ndan görev zararı olarak talep edilmesini” kabul etti. YDK’nin raporunda, sürece ilişkin şu ifadeler yer aldı:

BOTAŞ, EGO’dan olan faiz alacaklarının silinmesinden dolayı meydana gelen zararın Hazine tarafından karşılanmasını talep etmiştir. BOTAŞ’ın ticari alacakları için hesaplanan gecikme zammı tutarı 439.6 milyon YTL’nin kanun gereği silinmesi, EGO’ya maliyetsiz kaynak sağlanmasına neden olduğu gibi BOTAŞ’ın borç stokunun artmasında ve şirketin nakit sıkıntısına düşmesinde etkili olmuştur.

‘Finansman açığı meydana geldi’

Bir taraftan büyük boyutlarda alacak faizinin silinmesi, diğer taraftan bu kanunla EGO’ya doğalgaz satışından kaynaklanan ticari alacak tutarı 676.9 milyon YTL’nin, faizsiz olarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 2 yıl sonra tahsil edilebilmesine yönelik düzenleme nedeniyle büyük finansman açığı meydana gelmiştir. Kanunu müteakip Ankara’da doğalgaz dağıtımı yapmak üzere Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ kurulmuş olup 2 yıl içerisinde özelleştirilmesi gereken bu şirketin, özelleştirme işlemi henüz tamamlanmamıştır. BOTAŞ, EGO’dan alacaklarının tahsilini garanti altına almak için EGO’nun Başkent Doğalgaz’daki hisseleri üzerine üç adet ödeme emriyle ana para alacağına karşılık toplam 662.6 milyon YTL’lik haciz koydurmuştur.

Haciz işlemlerine karşılık EGO tarafından, haciz işlemlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Ankara 16. İdare Mahkemesi’nde, Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde ve Ankara 8. İdare Mahkemesi’nde davalar açılmıştır. Her üç mahkeme de EGO’nun yürütmenin durdurulması taleplerini reddetmiş olup halen davalar derdesttir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/melih-gokceke-yargi-dersi_69699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!