Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Menderes Havalimanı Dış Hatlara YİD İhalesi

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, bu yılın Nisan ayında Adnan Menderes Havalimanı’na yeni bir dış hatlar terminali yapılması için “yap-işlet-devret” m

Ticaretb>İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, bu yılın Nisan ayında Adnan Menderes Havalimanı’na yeni bir dış hatlar terminali yapılması için “yap-işlet-devret” modeliyle ihale açılacağını bildirdi.

Vali Göksu, düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Ankara’ya yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Göksu, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin 14 ilin valisiyle toplantı yaptığını, toplantıda bu illerin 1/100.000.000’lik çevre planının görüşüldüğünü belirtti. Adnan Menderes Havalimanı’nın uluslararası bir terminal olmasına rağmen beklentilere cevap vermediğini dile getiren Vali Göksu, bu yılın Nisan ayında İstanbul Atatürk Havalimanı’na benzer bir dış hatlar terminalinin yapılması için “yap-işlet-devret” modeliyle ihale açılacağını kaydetti. İzmir’in, 2005 yılının sonunda çağdaş bir havalimanına kavuşacağını anlatan Göksu, şu anda dış hatlar terminali olarak kullanılan bölümün iç hatlar için kullanılacağını söyledi.

DOĞALGAZ

İzmir’e doğalgazın gelmesi için de görüşmelerde bulunduğunu ifade eden İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Enerji Üst Kurulu’ndan bir heyetin İzmir’de incelemelerde bulunduğunu, İzmir’in nüfusuna, kaç organize sanayi bölgesinin doğalgazdan yararlanacağına ilişkin rapor hazırlayacağını belirtti. İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Enerji Üst Kurulu’nun 10 gün içinde tamamlanacak rapor doğrultusunda doğalgazın dağıtımı için ihale açacağını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’nın Seferihisar İlçesi’nde bulunan yarım kalmış 700 yataklı dinlenme tesisinin, iki kez ihaleye çıkarılmasına rağmen ilgi gösteren şirketin olmadığını belirten İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Maliye Bakanlığı Müsteşarı ile bir görüşme yaptığını, tesisin 5 trilyon 500 milyar lira olan muhammen bedelinin düşürülmesi gerektiğini söylediğini ifade etti.

Göksu, tesisin muhammen bedelinin, İzmir Defterdarlığı tarafından yeniden belirleneceğini ve ihaleye çıkarılacağını anlattı. Manisa-İzmir Karayolu’nun 11 kilometrelik kısmının bölünmüş yol olarak tamamlanması için de görüşme yaptığını belirten İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, ayrıca İzmir’deki Altınyol’un yeniden düzenlenmesi için girişimde bulunduğunu, seçim sonrasında Başbakan Erdoğan ile görüşerek yolun düzenlenmesini isteyeceklerini ifade etti. 2005 yılının İzmir için önemli bir yıl olacağını dile getiren Göksu, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunlarının (UNIVERSIADE 2005) İzmir’de yapılacağını, bunun için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından 33 trilyon liralık ödenek ayrıldığını ifade etti. Atatürk ve Alsancak statlarının yeniden düzenleneceğini kaydeden Göksu, geçen yıl Özel İdare kaynaklarıyla 3 spor salonu yapıldığını hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/menderes-havalimani-dis-hatlara-yid-ihalesi_9290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!