Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MESA Krizi Fırsata Çevirmeyi Başardı

Ankara’nın köklü firmalarından MESA Şirketler Topluluğu’nun sanayi grubu, Türkiye’de ürettiği tünel kalıplarını Suudi Arabistan’a pazarlamak için Suudi şirketlerle nikâh kıydı. Krizin ardından inşaat sektörünün durgunluğa girmesi nedeniyle Rusya, Amerika gibi pazarlarını kaybeden MESA, Suudi Arabistan’da yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmeler

Radikal Gazetesi
MESA Krizi Fırsata Çevirmeyi Başardı

Ankara’nın köklü firmalarından MESA Şirketler Topluluğu’nun sanayi grubu, Türkiye’de ürettiği tünel kalıplarını Suudi Arabistan’a pazarlamak için Suudi şirketlerle nikâh kıydı. Krizin ardından inşaat sektörünün durgunluğa girmesi nedeniyle Rusya, Amerika gibi pazarlarını kaybeden MESA, Suudi Arabistan’da yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda ürettiği 100 bin metrekare tünel kalıbı bu ülkeye ihraç ederek krizi fırsata çevirecek.

Ayrıca Suudi Arabistan’da talebin artış göstermesi durumunda Türkiye’deki kapasitesini yüzde 20 oranında artırmayı planlıyor. MESA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Bu beş yıllık bir program eğer Suudi Arabistan tarafında bu süreçte bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki dönemde kapasitemizi artırırız. Çünkü mevcut kapasitemizle Suudi Arabistan’ın tünel kalıp ihtiyacının sadece bir bölümünü karşılayacağız” dedi.
Erhan Boysanoğlu, ürettikleri tünel kalıpların tamamını Suudi Arabistan’a ihraç ederek yaklaşık 60 milyon dolarlık gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Krizde ihracat durdu

Boysanoğlu, daha önce 36 ülkeye ihracatta bulunduklarını ancak kriz nedeni ile söz konusu ülkelerin tünel kalıpları almadıklarını vurgularken, “Türkiye işsizlik arttığı için işgücü maliyetleri azaldı. 36 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ağırlıklı olarak Rusya, Amerika gibi ülkeler ancak, ihracatta çok düşüş yaşandı. Suudi Arabistan inşaat sektöründe bütçesinden en büyük pay ayıran bir ülke. Müthiş bir kalıp ihtiyacı var. 20 milyar dolar cirosu olan firmaların kalıp ihtiyaçlarını çok fazla oluyor. Biz tüm üretimimizi oraya ihraç edeceğiz” açıklamasında bulundu. Erhan Boysanoğlu, Suudi Arabistan ile gerçekleştirilecek ticari ilişkide bir aksaklık olmaması durumunda kapasitenin artırılabileceğini sözlerine ekledi.

‘Eylülde piyasa hareketlenecek’

Krizin konut satışlarına etkisinin sorulması üzerine Boysanoğlu, enflasyon artı krizle beraber satışlar yavaşlayınca daha küçük, daha doğru rantlar elde edilmeye başladığını ifade etti. Konut sektörünün krizden çok önceden etkilenmeye başladığını, dolayısıyla geriye dönüşün de diğer sektörlerden geç olduğunu anlatan Boysanoğlu, “Krizden çıkış zamanlamasını tespit etmek çok mümkün değil, sene başında 2010’un ortasını bulur diye düşünüyordum. Eylülden itibaren konut satışlarında hareketlenme başlar” dedi.

Boysanoğlu, 2010’un ortalarından itibaren de konut fiyatlarında artışın başlayacağını anlattı. Türkiye’de konut sorununun arkasında arsanın önemli bir yer tuttuğunu dikkat çeken Boysanoğlu, yüzde 18-20’nin üzerinde bir arsa değerlenmesini yurt dışında çalıştıkları yerlerde görmediğini, Türkiye’de ise şehir merkezinde arsa payının yüzde 50-55’lerden başladığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mesa-krizi-firsata-cevirmeyi-basardi_68255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!