Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro Faturasını İzmirliler Ödemesin

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kamu İhale Kurumu'nu (KİK) karşı karşıya getiren iptal kararının yarattığı sıkıntının faturasını İzmirliler ödeyecek. Büyükşehir'in yargıya gitmesi durumunda metro inşaatının başlaması en iyimser tahminle 1 yıl gecikecek. Oysa, ihale süreci yargı beklemeden tekrar başlatılırsa açık ihale yapılsa bile yeni ihale en

Yeni Asır Gazetesi
Metro Faturasını İzmirliler Ödemesin

Üçyol-Üçkuyular metro hattı ihalesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kamu İhale Kurumu'nu (KİK) karşı karşıya getiren iptal kararının yarattığı sıkıntının faturasını İzmirliler ödeyecek. Büyükşehir'in yargıya gitmesi durumunda metro inşaatının başlaması en iyimser tahminle 1 yıl gecikecek. Oysa, ihale süreci yargı beklemeden tekrar başlatılırsa açık ihale yapılsa bile yeni ihale en geç 60-75 gün içerisinde tamamlanıp inşaata yeniden başlanabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin suçlamalarına Yeni Asır aracılığıyla yanıt veren KİK yetkilileri, belediyenin kararı yargıya taşıması durumunda kendilerinin de itirazda bulunacağını açıkladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, İdare Mahkemesi'nden KİK kararının iptali yönünde bir karar çıkarsa, KİK, bir üst mahkemeye başvuracak. Taraflar buradan çıkacak karar üzerinde de anlaşamazsa, son sözü Danıştay söyleyecek.

Yargı yolu açık

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve CHP milletvekillerinin siyasi karar almakla suçlayıp hükümete şikayet ettikleri KİK'ten, "Aldığımız kararlara karşı yargı yolu açık" yanıtı geldi. KİK Kanunu ve mevzuata uygun hareket ettiklerini, Büyükşehir'in, itirazı yapan firmanın doküman satın alma başvurusuna ihaleyi yaptıktan sonra cevap verdiğinin uzman raporu ile tespit edildiği vurgulandığı belirtilerek, "KİK'in siyasi bir karara imza atması mümkün değildir. Çünkü alınan kararların dayanak noktası, Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuattır" denildi. Oyçokluğuyla alınan iptal kararının gerekçesinde, rekabeti engelleyici doküman verilmemesi dışında, belediyenin 4734 sayılı kanunun 21 /b maddesine göre ihaleye çıkmasının da yanlış olduğu vurgulandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KİK'in acilen toplanıp "elini vicdanına koyarak" tekrar konuyu değerlendirmesini istediklerini belirterek, "Bunun için de ilgili tüm kurumlardan bu konuyu gündeme taşımalarını istiyorum" dedi. "Bıçak kemiğe dayandı" diyen Kocaoğlu, şefaat beklemediğini, koruma da istemediğini, ancak adaletin teselli etmesinden yana olduğunu sözlerine ekledi.

Büyükşehir'in itiraz gerekçeleri

* İptal gerekçeleri olarak belirtilen hususlar yasal dayanaktan yoksun.
* KİK, dosyayı incelerken tarihlerde hata yaptı. 5 Ekim tarihini 5 Kasım olarak değerlendirdi.
* Firmanın verdiği itiraz dilekçesinde hiçbir şey yok.
* 4734 sayılı yasaya göre yapılan ihalelerde, açık ihale usulünün uygulanması esastır. 21 B maddede belirtilen pazarlık usulü ise istisnai bir yoldur. İhalede rekabet koşulları oluşmuştur.
* Yapılan itiraz, şekil şartına bile uygun değil. Makro şirketi idaremize, mevzuata uygun olarak şikayette bulunmamış, doğrudan KİK'e başvurmuştur. Bu doğru değildir.
* KİK, İzmir'deki metro ihalesinin 21 B maddesince ihale edilemeyeceğini öne sürüyor. Oysa İstanbul Büyükşehir, köprü, kavşak, yol ve tünel yapımını öngören 12 ihaleyi 21 B maddesiyle ihale etti.

Yıldırım: Metroyu geciktirmeyeceğiz

KİK'in, Makro Yapı firmasının itirazı üzerine iptal ettiği Üçyol- Üçkuyular metro inşaatı ihalesi ile ilgili tartışma ve suçlamalara Ankara'dan yanıt geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP'li milletvekillerinin "KİK, siyasi davrandı, ilgili bakanlar devreye girsin" çağrısını Yeni Asır'a değerlendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hükümet olarak İzmir'in mağdur olmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Yıldırım, metronun gecikmeyeceği garantisi verirken, Büyükşehir'e, "Herkes yükümlülüklerini yerine getirsin. Getiremezlerse biz gereğini yaparız" uyarısında bulundu. KİK'in verdiği iptal kararı ve metro inşaatının son durumunu detaylı olarak inceleyeceğini belirten Yıldırım, eleştirileri 'haksızlık' olarak yorumladı. Kararın, mevzuat çerçevesinde verildiğini kaydeden Bakan, "Hiçbir zaman KİK kararlarına itiraz etmedik. Oradan siyasi bir karar çıkmaz. Bu işin uzamasına hükümet olarak izin vermeyiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-faturasini-izmirliler-odemesin-_74717.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!