Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metrobüs Zammı Geri Alınana Kadar Akbilsiz Geçmeye Devam

Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut, metrobüs zamlarını protesto etti; işe gidiş ve dönüş saatlerinde parasız ulaşım istedi. Halkevleri'nden Günay "Bir asgari ücretli beş günün birinde metrobüs için çalışıyor"; Birol "Bu eylemi zamlanan bütün hizmet alanlarında uygulayacağız" dedi.

bianet.orgHalkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut, Bayoğlu'ndaki şarkılı, oyunlu eylemleriyle metrobüs zammının geri alınmasını istedi; çevreden katılımlarla eylemdekilerin sayısı yüzlerce kişiyi buldu.

Tünel Meydanı'ndan Taksim Meydanı'na kadar yürüyen grup işe gidiş dönüş saatlerinde ücretsiz ulaşım istedi. Günlerdir İstanbulluların turnikelerde atlayıp akbil basmadan metrobüse bindiğini, böylece zammı protesto ettiğini anımsatan Halkevleri Başkanı İlknur Birol, bu eylemi zam yapılan bütün hizmet alanlarında uygulayacaklarını söyledi.

Dün (5 Aralık) düzenlenen ve yaklaşık 2,5 saat süren eylemde, Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi Nuri Günay, bir asgari ücretlinin beş günün birinde metrobüs ulaşımını ödeyebilmek için çalıştığını vurguladı; zamlar geri alınmasını, aylık akbilde kota uygulamasına son verilmesini istediklerini dile getirdi ve eylemlerin devam edeceğini belirtti.

Günay şöyle konuştu:

"Asgari ücretin yarısı İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne gidiyor. Gerisiyle kira mı ödesek, karnımızı mı doyursak, çocuğumuzu nasıl okutsak diye düşünüyoruz. Bu nedenle isyan ediyoruz."

Öğrenci Kolektifleri'nden Fatih Usta "Yaptıkları zamları kendi yaşasınlar, bir aylığına zorluğu çeksinler. Anne babalarımızın kazandığı üç kuruşun derdindeler. Hakkımızla yaşamak istiyoruz. Eylemlerimize devam edeceğiz" dedi.

Liseli Genç Umut'tan Hasan Mert Kaynar, "Metrobüs çilesini çeken, aç kalan öğrencileriz, zamlara karşı buradayız. Bize üç beş kişi diyorlar, yarın binler olacağız. Ücretsiz ulaşım hakkını istiyoruz" diye konuştu.

Grup yürüyüş boyunca "Haklıysa vatandaş, zammı geri al Topbaş", "Susma sustukça yeni zamlar gelecek", "Akbil basma turnikeden atla", "Ulaşıma değil maaşlara zam" sloganları attı; "Zam üstüne zam var, yeter ulan isyan var", "Ulaşım haktır, zamlar geri alınsın", "AKP'ye yuh, zamlara çüş, Topbaş'a oha", "Topbaş elini cebimizden çek", "Topbaş zamları al, başına çal", "Zampiyon Topbaş'tan hesabı gençlik soracak", "Ulaşım zamları geri alınsın", "Durmak yok, halkı soymaya devam","Haklıysa vatandaş, zam mı geri al Topbaş" pankartları taşıdı.

Zamma karşı dava üstüne dava

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar-Söğütlüçeşme arasında çalışan metrobüs hattında, daha önce 1 lira 50 kuruş olan tam akbil bedelini 2 liraya, seksen beş kuruş olan indirimli akbil bedelini, 16 Kasım'dan itibaren geçerli olma üzere 1 liraya çıkartmıştı.

Halkevleri ve Tüketiciler Birliği, zamlara karşı ayrı ayrı davalar açmıştı. Tüketiciler Birliğinin hesabına göre, yalnızca bu zam, belediyeye bütçesine 500 bin lira ek gelir getiriyor.

Belediyenin yeni düzenlemesine göre tek zam akbil ücretlerine değil.

Elbil denen beşli bilet paketinde, bu hatta çalışan İETT ve halk otobüslerinde fiyat 7,50 liradan 10 liraya çıkarıldı.

Aylık "Mavi Akbil"deki biniş sınırı 200'den 160'a indirildi.

Yeni devreye konacak tek geçişlik elektronik biletin fiyatı da 2 TL.

Metrobüs hattı dışındaki toplu ulaşım sistemlerinde eski tarife uygulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobus-zammi-geri-alinana-kadar-akbilsiz-gecmeye-devam_74767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!