Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro'nun Ayarı Bozuldu!

Yeni sinyalizasyon sistemi sayesinde 70 saniyede bire inmesi planlanan metro seferlerinde dün sefer aralığı 10 dakikaya kadar çıktı. Atatürk Oto Sanayi Sitesi ile Taksim arasında seferler tam 1 saat 19 dakika boyunca aksadı. İstanbul Ulaşım yetkilileri gecikmenin kapı probleminden kaynaklandığını belirtti.

Gazete Habertürk
Metro'nun Ayarı Bozuldu!

Yeni sinyalizasyon sistemi sayesinde 70 saniyede bire inmesi planlanan metro seferlerinde dün sefer aralığı 10 dakikaya kadar çıktı. Atatürk Oto Sanayi Sitesi ile Taksim arasında seferler tam 1 saat 19 dakika boyunca aksadı. İstanbul Ulaşım yetkilileri gecikmenin kapı probleminden kaynaklandığını belirtti. Metronun duraklarda bekleme süresinin 7 dakikaya kadar ulaştığı gecikmeye, yeni metro trenlerinin kapılarına yapılan yolcu müdahalelerinin neden olduğu ifade ediliyor.

"Kapıya yüklenmeyelim"

Tren içerisinde de sürekli olarak "kapılara müdahale etmeyin" anonsları yapıldı. 1 saat 19 dakikalık aksama süresince İstanbul'un en modern ulaşım sisteminde dolmuş benzeri görüntüler yaşanması da gözden kaçmadı. Kapılardan birkaçında yaşanan kapanmama problemi nedeniyle otomatik sistemin trenin hareketine izin vermemesinin yol açtığı gecikme sonucu 4. Levent-Taksim arasında normalde 4.5 dakika olması gereken ulaşım süresi 15-20 dakikaya ulaştı. İstanbul Ulaşım yetkilileri, tam olarak 8.34-9.53 arasında yaşanan 1 saat 19 dakikalık aksaklığın tamamen giderildiği ve seferlerin normal seyrine döndüğünü açıkladı.

Metro duraklarında kalabalık nedeniyle peronun ortasında bulunan vagonlara yüklenilmesinin de seferlerin süre hedefini aşmasına neden olduğunu belirten yetkililer, mesai saatlerinin başlamasından önce ve bitmesinden sonra, boş vagonlar yerine dolu vagonlara yüklenilmesinin yeni trenlerin otomatik kapı sistemlerinde arızaya neden olduğu uyarısında bulunuyor.

İstanbul metrosunda Atatürk Oto Sanayi Sitesi-Taksim metro hattı günlük yaklaşık 200 bin kişiyi taşıyor. Yeni araçlarla desteklenen metro hattında sefer aralığının nisan ayından itibaren 70 saniyeye kadar indirilmesi planlanıyor. 127 milyon dolara mal olan 92 yeni vagonla yeni sisteme geçen İstanbul metrosunda asıl hedef ise hattın, Yenikapı’ya kadar uzanarak 762 bin yolcuyu taşımak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metronun-ayari-bozuldu_78070.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!