Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metruk Ev Muhtırası

Metruk Ev Muhtırası

Radikal Gazetesi
Metruk Ev Muhtırası

b>Fatih Belediyesi, sokakta yaşayanların kullandığı 220 metruk evin tapu sahiplerine birer tebligat göndererek yapıların tarihi kimliklerine uygun olarak onarılmasını istedi. Yasal sürede yapılmayan restorasyon işlemini ise Fatih belediyesi üstlenecek ve ardından bu evlere el koyacak.
Sahipsiz ahşap evlerin 'işgal altında' olduğunu belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, proje sayesinde, çürümeye terk edilen yapıların yüzde 75'nin ortaya çıkarak evlerin restorasyonuna başladıklarını söyledi.

Yüzde 25 fazlasıyla fatura
Demir, şöyle konuştu: "Bu evler tinercilerin yuvası durumunda. Biz mülk sahiplerine, 'Gelin evinize bakın. Eğer bakmazsanız, röleve ve restorasyon projeleri çıkarılıp kuruldan onaylanacak. Bu onaydan sonra evleri yıkabiliyoruz. Eğer siz yapmazsanız biz sizin adınıza ihaleye çıkıyoruz. Bunları biz yaptıracağız. Evlerinizi yıkacağız, ondan sonra masraflarımızı, yüzde 25 fazlası ile size fatura edeceğiz' dedik. Bu yazının ardından evlerin yüzde 70'i hemen sahiplenildi. 'Bize karışmayın, biz kendi işimizi kendimiz yaparız' dediler." Ev sahibi ya da belediye tarafından 220 evin mutlaka restore edileceğini belirten Demir, "Biz yaptığımızda da masrafları ödemezlerse, farkı ödeyerek eve el koyacağız. Yedi evin röleve ve restorasyon ihalesini yaptık" dedi.

'Yıktırıp bekletebilirler'
Fatih Belediye Başkanı Demir'in verdiği bilgiye göre orijinaline uygun olarak yapılmak zorunda olan evlerin sahipleri, röleve ve restorasyon projesi yapıldıktan sonra gerekirse evini yıkıp paraları olduğu zaman yaptırabilecek.

Yasa çıkarılmıştı
5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Yasa ile, belediyeler 'çöküntü alanı'olarak tabir ettikleri eski yerleşim alanlarında, restorasyon amaçlı bu türde kentsel dönüşüm projeleri uygulama yetkisi sağlanmıştı. Yasa, Fatih ve Beyoğlu'ndaki metruk evlerin dönüşümü için hazırlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metruk-ev-muhtirasi_41946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!