Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Metzamor Kapatılsın"

Ermenistan'ın başkenti Erivan yakınlarında ve sınırımıza 16 kilometre uzaklıkta olan Metzamor nükleer santralını protesto etmek için eşi Aygün Akkuş ile birlikte Iğdır'a gelen Don Kişot Osman Akkuş, ilginç kıyafetiyle protesto eylemi yaptı. Erivan'a en yakın yerleşim birimi olan Karakoyun İlçesi'nin Koçkıran Köyü'nde at üzerinde mızrağıyla pankart

Vatan Gazetesi
"Metzamor Kapatılsın"

Ermenistan'ın başkenti Erivan yakınlarında ve sınırımıza 16 kilometre uzaklıkta olan Metzamor nükleer santralını protesto etmek için eşi Aygün Akkuş ile birlikte Iğdır'a gelen Don Kişot Osman Akkuş, ilginç kıyafetiyle protesto eylemi yaptı. Erivan'a en yakın yerleşim birimi olan Karakoyun İlçesi'nin Koçkıran Köyü'nde at üzerinde mızrağıyla pankart açan Don Kişot Osman, "Ecelimle ölmek istiyorum" diyerek şunları söyledi:

"Dünyanın sayılı çevre felaketlerinden biri olarak anılan Çernobil faciasının izleri, acıları hala devam ediyor. 26 Nisan 1986'da meydana gelen nükleer sızıntı sonrasında Çernobil bir kez daha hatırlattı ki, uzaklardan kalkan radyasyon yüklü bulutlarla çok geniş bir coğrafyada havaya, suya, toprağa ölüm olarak serpiliyor. Sadece Karadeniz Bölgesi'nde radyasyonun yol açtığı kanser vakaları ve ölümler binlerle ifade ediliyor. Çernobil insanlarımızı ecelsiz aldı. Metzamor ise pusuda. Bizler ecelimizle ölmek istiyoruz. Ermenistan ile masaya 'ön koşulsuz' oturacaklarını ifade eden yöneticilerimizin, bu süreci 'olası ekolojik felaketleri' de göz önüne alarak yönetmeleri, sadece Türkiye ve Ermenistan için değil, tüm insanlık adına bir kazanım olacaktır."

Metzamor nükleer santralinin eski teknolojiyle inşa edildiği iddia eden Osman Akkuş, "Metzamor ölüm kusmaya başladığında artık çok geç olacak ve göz göre göre gelen bu tehlikeye kayıtsız kalan herkes bu vebalin altında kalacak" dedi. Santralden insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden birçok radyoaktif madde sızdığını öne süren Akkuş, ayrıca Arpaçay ve Aras nehirlerinden çekilerek soğutmada kullanılan suyun tekrar söz konusu nehirlere akıtılması sonucu bölgenin ekolojik dengelerinin altüst olduğunu savundu. Ekolojik felaketlerin din, dil, ırk, cinsiyet ayırımı gözetmediğini belirten Osman Akkuş, "Önce ekolojik barış, sonra toplumsal barış" dedi.

Koçkıran Köyü'nde yaşayan 55 yaşındaki Sadık Azer de Metzamor Nükleer santralinin acilen kapıtılmasından yana olduğunu söyledi. Don Kişot Osman'a destek veren Sadık Azer, "İneklerimiz garip yavru doğuruyor. Ekinlerimiz kuruyor. Sınırda yaşayan köylüler olarak Cumhurbaşkanımız'a sesleniyoruz. Metzamor, uykularımızı kaçırıyor" diye konuştu.

Rusya "güvenli değil" diye kapatmıştı

Erivan yakınlarındaki Metzamor Nükleer Santralının ilk ünitesi 1979, ikinci ünitesi ise 1980 yılında ticari işletmeye alındı. Metzamor, Aralık 1988'de meydana gelen Spitak depreminden sonra, sismik güvenliğin yeterli seviyede olmadığı düşüncesiyle Mart 1989'da Rusya tarafından kapatıldı. Ermenistan Hükümeti ise enerji açığı yaşandığı gerekçesiyle, santralin ikinci ünitesini bazı iyileştirme çalışmalarının ardından 1995'te tekrar açtı. Ermenistan, elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını bu üniteden karşılıyor. 2016 yılına kadar çalıştırılması düşünülen santral, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yakından izleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/metzamor-kapatilsin_68922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!