Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mevcut Binalarda Kat Mülkiyetine Geçiş Şartı Kalkıyor

Kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğu öngören uygulama değiştiriliyor. Bu çerçevede kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak 1000 liralık para cezası kaldırılıyor. Yeni yapılacak binalarda ise kat mülkiyeti sürecinin re’sen işlemesi ve bu noktada zorunlu kılınması planlanıyor.

Radikal Gazetesi
1 Mevcut Binalarda Kat Mülkiyetine Geçiş Şartı Kalkıyor

Kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğu öngören uygulama değiştiriliyor. Bu çerçevede kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak 1000 liralık para cezası kaldırılıyor. Yeni yapılacak binalarda ise kat mülkiyeti sürecinin re’sen işlemesi ve bu noktada zorunlu kılınması planlanıyor.

İşlemlerin re’sen yürütülmesiyle ayrıca kırtasiyeciliğin ve bürokrasinin azaltılması, vatandaşların yükünün hafifletilmesi, tapu sicilinin ve planlarının güncel tutulması ile mali kayıpların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bir binanın yapımı için esas oluşturan kat irtifakı, ‘binanın üstüne kat yapma hakkını’ içeriyor. Kat mülkiyeti ise, inşaatı tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesi alınmış binalar için tesis ediliyor. Kat irtifakını kat mülkiyetine çevirebilmek için iskan almak (yapı kullanma izin belgesi), kadastro müdürlüğünce cins tashihi değişiklik beyannamesi, Zorunlu Deprem Sigortası, Harçlar Kanunu’na göre vergi ilişiği olmadığına dair belge gibi bir takım koşulları sağlamış olmak gerekiyor.

Kanun değiştiriliyor

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda 2007 yılında yapılan değişiklikle kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kat irtifakı kurulmuş ve yapı tamamlanıp, yapı kullanma belgesi alınmış ana gayrimenkullerde, iki yıl içinde kat mülkiyetine geçilmesi zorunluluğu getirilmişti. Gereğini yerine getirmeyen kat irtifak hakkı sahiplerinin her birine, 1000 lira para cezası verilmesi de hükme bağlanmıştı. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yeni yapılacak değişiklikle bu uygulamadan vazgeçiliyor. Yasa Taslağının gerekçesinde, uygulamadan neden vaçgeçilmek istendiği şu şekilde açıklandı:

Tapular güncellenecek

“Düzenlemeler, tapu sicilinin güncel tutulmasını sağlamak ve bir kısım mali kayıpların giderilmesi amacıyla yapılmış ise de kanunun amacının ve getirdiği düzenlemelerin kamuoyunda yeterince anlaşılamamış olması da etkili olmuştur.
Öte yandan kanunda belirtilen yükümlülükleri yapmak istemesine rağmen, tüm kat maliklerine ulaşamayan vatandaşlarımızın süresi içinde kat mülkiyetine geçememeleri nedeniyle idari para cezasına muhatap olma ihtimalinin varlığı ve bu durumun vatandaş arasında önemli ölçüde panik ve huzursuzluğa yol açması gibi nedenlerle idari para cezası uygulamasından vazgeçilmesi öngörülmektedir.”

Süreç re’sen işleyecek

Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Taslağı, kat irtifakı tesis edilmiş yapılar için re’sen kat mülkiyetine geçilebilmesini düzenliyor. Taslağa göre, yetkili idarenin, kat irtifakı kurulmuş yapı tamamlandıktan sonra vereceği yapı kullanma izin belgesinin bir örneğini, 60 gün içinde ilgili Kadastro Müdürlüğüne göndermesi gerekecek. Böylece süreç başlatılmış olacak. Taslakta, yapı tamamlandıktan sonra kat irtifakının, cins değişikliği ve kat mülkiyetine çevrilmesinin re’sen yapılacağı veya yaptırılacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mevcut-binalarda-kat-mulkiyetine-gecis-sarti-kalkiyor_69590.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • doğru karar zaten başından beri bu olmalıydı. Ne iş ise bizim ülkede her karar 2 ileri bir geri hareketinden sonra sisteme oturuyor.(tabii ki bu belirtilen yasa taslağı gerçekten yasallaşırsa.....) zira ayni apartman içinde oturan malikler (küçücük bir toplum parçası)arasında birliktelik sağlamak zor olacağından apt.içi toplumsal gerginlik yaşanması da işin başka bir boyutu olacaktı........ YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!