Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

mimarizm.com'un Ekim Gündemi

Mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com'un Ekim ayı gündemi de dopdolu. Filiz Yavuz, 'kentin tozu'nda 11. Uluslararası İstanbul Bienali'ne 'sol'dan bir bakış atarken, Seda Kayım 'çat kapı'da bir 'araştırma ofisi' olarak Türkiye mimarlık üretiminde ayrı bir yerde konumlandırdığı Tuşpa NK'ya konuk oluyor.

yapi.com.tr
mimarizm.com'un Ekim Gündemi

Mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com'un Ekim ayı gündemi de dopdolu. Filiz Yavuz, 'kentin tozu'nda 11. Uluslararası İstanbul Bienali'ne 'sol'dan bir bakış atarken, Seda Kayım 'çat kapı'da bir 'araştırma ofisi' olarak Türkiye mimarlık üretiminde ayrı bir yerde konumlandırdığı Tuşpa NK'ya konuk oluyor. Ekim ayının 'ilk yapı'sı ise Arif Suyabatmaz'ın Büyükada'da gerçekleştirdiği konut projesi.

KENTİN TOZU / 11. İstanbul Bienali Devam Ederken…

Üç Kuruşluk Opera’daki “Önce ekmek sonra ahlak gelir” cümlesi ve Brecht’in bir karakterinin sorduğu “Banka kurmak nedir ki?” sorusu İstanbul’un renkli ilan panolarında yerini aldığında, 11. İstanbul Bienali’ne dair tartışmalar fitillenmiş oldu.

İLK YAPI / Büyükada'da Bir Konut
 
İlk Yapı bu ay Büyükada’daki konut projesi ile Arif Suyabatmaz’ı ağırlıyor. Suyabatmaz’ın ilk yapısı Büyükada’da iki tarafı çam ormanıyla çevrili bir arsa üzerinde inşa edilen bir yazlık. 

İŞ DIŞI / Direnistanbul: "Diren İstanbul" Ekmek, Adalet ve Özgürlük için!
 
Neoliberal politikalar, küresel kent söylemi, IMF ve Dünya Bankası ile gecekondu bölgeleri arasındaki, sermaye sahiplerinin çıkarına olan ilişkiyi deşifre etmek isteyen Direnistanbul üyeleri, İMF-Dünya Bankası toplantıları sürerken “Evlerimiz bizim! Buradayız, gitmiyoruz ” dedi.

ÇAT KAPI / Tuşpa NK - Nilüfer Kozikoğlu

Türk mimarlık üretiminde pek rastlamadığımız bir pratik “tasarım araştırmaları”. Ancak Nilüfer Kozikoğlu'nun kişisel birikimi ve sürekli olarak yeniden inşa ettiği paylaşım ortamı ile yürüyen Tuşpa NK'da, son ürünün değil mimari sürecin tasarlandığı gerçek bir "araştırma ofisi" ile karşı karşıyayız.

KARANLIK ODA / Bienal Neyle Yaşar?

İstanbul Bienali, ‘insanın neyle yaşadığını’ araştırıyor. Karanlık Oda da, 'peki bienal neyle yaşar' sorusuyla kısa bir bienal turu atıyor.

MİMARIN GÖBEĞİ / Ortaköy'ün "Kumpir Sokağı"na Ne Olacak?

Ortaköy'deki “incik-boncuk” tezgahlarının geçtiğimiz haftalarda kaldırılmasının ardından, tatsız bir söylenti dolaşmaya başladı: Semtin simgelerinden olan kumpirciler de yerlerinden olacaklardı. Kentsel mekanın yiyecek ile özdeşleştiği bu keyifli sokağın akıbetini araştırmaya koyulduk.

DIŞ SES / Funda Yavuz: Gitmek - Fransa ve İspanya'dan Gönüllü Çalışma Kampı İzlenimleri

ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi Funda Yavuz, az miktardaki İngilizcesini ve neredeyse hiç olmayan mesleki deneyimini, yaz tatilinde uğradığı iki gönüllü çalışma kampı ile nasıl değerlendirdiğini ve dönüştürdüğünü anlatıyor; artık kanıksanmış yurtiçi stajlarına getirilebilecek farklı bir alternatifin detaylarını paylaşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarizm-comun-ekim-gundemi_73156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!