Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Tepkili: Galatasaray'a Kat Çıkma İzni

Mimarlar Tepkili: Galatasaray'a Kat Çıkma İzni

Radikal Gazetesi
Mimarlar Tepkili: Galatasaray'a Kat Çıkma İzni

b>Galatasaray Adası'nın Başbakan Erdoğan ve yedi bakanın oluşturduğu kurulun kararıyla çok katlı imara açıldığı ortaya çıktı. Mimar örgütleri: Karar yasal değil.

Kuruçeşme'deki Galatasaray Adası'nın, Başbakan Tayyip Erdoğan ve yedi bakanın oluşturduğu Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun 15 Ekim 2004 tarihli kararıyla çok katlı imara açıldığı ortaya çıktı. Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi'nde bulunan ve sit alanı olan adada plan, Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayıyla yapılması gerekirken, doğrudan Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'na sunuldu. Proje sürecinin hukuka aykırı bir şekilde işletildiğini ileri süren Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, İl İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için dava açtı.

Üç katlı yapı
Unit Group'un projesine göre bugün bakımsız olduğu için eleştirilen Galatasaray Adası'nda toplantı salonu, konser, spor, yüzme havuzu, eğlence alanları, restoranların bulunacağı bir yapı inşa edilecek. Adanın üzerine çelik konstrüksiyonla bağlanacak gemi şeklindeki projenin, 3 katlı ve 9.5 metre yüksekliğinde olması öngürülüyor.

Beton kullanılmayacak
Yapıda beton kullanılmayacağı sadece cam, ahşap ve çelik kullanılacağı belirtiliyor. Projenin mimarı ise daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yakın arkadaşı olmasıyla gündeme gelen Hakan Kıran.

Geçen yıl askıya çıkarıldı
Şirket projesini Başbakan'a bağlı Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'na sundu. Kararla onanan Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Belgeleri Nâzım ve Uygulama İmar Planları'nın Galatasaray Adası'yla ilgili bölümünde yapılan plan tadilatı, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2005 tarihinde askıya çıkarıldı ve Büyükşehir Belediyesi'ne sunuldu.

'Siluete zarar verir'
Proje ve Galatasaray Adası'nda yapılan bu imar değişikliği, mimarlar ve şehir planlamacıları arasında tartışmalara yol açtı. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, planın uygulanmasının İstanbul siluetine zarar vereceğini belirterek şöyle dedi: "Sit alanında, öngörünüm bölgesinde bu kararı almak için yasal olarak Büyükşehir Belediye Meclisi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü, ilgili Koruma Kurulu'nun onayının olması gerekiyor. Ama bunlar yok. Hukuki süreç tersten işletilmiş."

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Ahmet Turgut ise şöyle konuştu: "Biz bu plan sürecini onaylı kabul edemeyiz. Ancak henüz bitmemiş bir süreçle karşı karşıyayız. Bu alana Kıyı Kanunu hükümlerine, Boğaziçi Kanunlarına göre 9 metre yapı yapılamaz. Ayrıca İstanbul'un böyle bir yapıya da ihtiyacı yoktur. Böyle bir yapı Boğaziçi doğa ve kültür değerleri açısından ve siluet değerleri açısından büyük sıkıntı getirecektir. Hukuken de yapılan doğru değil."

'Yaptım oldu' mantığı
İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Korhan Gümüş, İstanbul'un çok önemli bir noktasındaki böyle bir projenin kapalı kapılar arkasında yapılmasının kesinlikle uygun olmadığını belirtti. Gümüş projeyle ilgili şunları söyledi:

"İstanbul'un böylesi önemli bir noktasının özel bir mülk gibi telakki edilmesi tuhaf. Burası İstanbul'a simge yapı yapılabilecek bir yer. Mimari açıdan böyle bir kamu mülkünün nasıl değiştirileceği konusunda profesyonel bir yöntem ile hareket edilmeli. Herkese açık bir program ile fikirler buluşmalı. Projeler yarışmalı ve doğru proje bulunmalı. Böylesi bir süreçle profesyonel olmayan, 'yaptım oldu' yöntemleri kesinlikle doğru değil. Burada yapılacak bir binanın doğru olup olmadığını da hazırlanan projenin içeriği ortaya koyacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-tepkili-galatasaraya-kat-cikma-izni_41848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!