Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mobilyacılar Zam Hazırlığında

Son haftalarda kurlarda yaşanan artış tüm sektörleri olumsuz etkilerken, beyaz eşya ve otomotiv sektörünün ardından mobilya sektörü de zam hazırlığı yapıyor.

CNN Türk
Mobilyacılar Zam Hazırlığında

on haftalarda kurlarda yaşanan artış tüm sektörleri olumsuz etkilerken, beyaz eşya ve otomotiv sektörünün ardından mobilya sektörü de zam hazırlığı yapıyor. Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Paşa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı İlker Gezerşen, döviz kurundaki beklenmedik ani yükselişin tüm sektörleri olduğu gibi mobilya sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Döviz kurundaki artış nedeniyle kauçuk, profil ve boya gibi hammaddeleri yüzde 20 zamlı almak durumunda kaldıklarını belirten Gezerşen, şunları söyledi: ''Maliyetlerin doğrudan etkilenmesi nedeniyle ürünlere yüzde15-20 arasında zam yapılması kaçınılmaz. Firmalar ayakta kalabilmeleri için satış fiyatlarını önümüzdeki günlerde ister istemez artırmak durumunda kalacaklar.''

Gezerşen, dövizin yıllarca baskı altında tutulmasından dolayı da sektördeki ihracatın olumsuz etkilendiğini ve sonucunda yurtdışındaki pazarların kaybedildiğini kaydederek, en büyük pazarları olan Arap ülkelerinin de Çin Halk Cumhuriyeti'nden ithalata ağırlık verdiğini bildirdi.

"Zam oranı yüzde 25'i bulabilir"
Adana Mobilyacılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sevdimbaş da, bir ay öncesine kadar 27 YTL'ye satın aldıkları 16 kilogramlık tinerin fiyatının, kurlardaki artışın ardından 40 YTL'ye yükseldiğini, kumaş, ağaç ve boya fiyatlarındaki zam oranınlarının yüzde 20'leri aştığını ifade etti.

Girdi fiyatlarının artmasının yanında vadelerinin de kısaldığını anlatan Sevdimbaş, ''bunların yanı sıra faizlerin yükselmesiyle ucuz kredi bulamaz olduk. Girdi maliyetlerini karşılamak için bunu satış fiyatlarına yansıtmayı düşünüyoruz. Zam oranı da yüzde 20-25'i bulabilir'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyacilar-zam-hazirliginda_46450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!