Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MODOKO, AVM Yaklaşımıyla Yönetilecek

Istanbul Anadolu yakasında bulunan S.S. Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (MODOKO), kurulduğu 1969 yılından bugüne 40. yılını geride bıraktı. Mobilya tasarım ve üretiminde sektörün sözcüsü olan MODOKO’da bugün 267 ortak ve toplam 350 firma bulunuyor. 150 bin metrekarelik alanıyla MODOKO, 2010’da Alışveriş Merkezi yönetim yaklaşımıyla "Dünya

Haber Türk
MODOKO, AVM Yaklaşımıyla Yönetilecek

Istanbul Anadolu yakasında bulunan S.S. Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (MODOKO), kurulduğu 1969 yılından bugüne 40. yılını geride bıraktı. Mobilya tasarım ve üretiminde sektörün sözcüsü olan MODOKO’da bugün 267 ortak ve toplam 350 firma bulunuyor. 150 bin metrekarelik alanıyla MODOKO, 2010’da Alışveriş Merkezi yönetim yaklaşımıyla "Dünya Mobilya Şehri" olmayı hedefliyor.

Oturma, yemek, yatak odası, bebe ve genç odası, mutfak, ofis, bahçe, modüler mobilya, kumaş, perde, sandalye, proje ve tasarım, aksesuar ve dekorasyon gibi zengin seçenekleriyle MODOKO’dan mobilya adına bir evin veya işyerinin tüm ihtiyaçları karşılanabiliyor.

Kriz olmasaydı mobilya altın çağını yaşardı

Toplantıda basın mensuplarına açıklama yapan MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik şöyle konuştu:

“AB ülkeleri küresel krizden bizden daha çok etkilendi. Biz ise onlar kadar etkilenmedik. Ayrıca ülkemizde mobilya sektörünün çok dinamik bir yapısı var. Dolayısıyla yeni pazar arayışları sürüyor, ihracat her geçen gün artıyor. Sektörümüz 2007’de 7 milyar dolar pazar payına ve 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı. Sektör, küresel krize rağmen bugün 7,5 milyar dolar pazara ve 1,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma gayretindedir. Ülkemizde ticaret açığı vermeyen nadir iş kollarından biri olan mobilya sektörü bugün 60 bine yaklaşan firma ile, 250 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır”.

MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, “Amerika’dan başlayarak bütün dünyayı etkisi altına alan krizi yorumlayarak, “kriz olmasaydı bugün altın çağımızı yaşıyor olacaktık. Makinelerinin modernliği, tasarımda gelinen nokta, kalite ve pazarlama stratejileriyle geldiğimiz yer göz kamaştırıcıdır. Krizle bu özelliklerimizden bir şey kaybetmesek de pazarımız daraldı. 2010 yılında krizin sonuçları daha belirgin olacak. Başlangıç itibariyle esasen finansal bir kriz yaşadık. Sonrasında reel sektöre sıçradı. Bu yönüyle bugün mobilyacının en büyük destek bankalardan gelecek. İş ortağı olarak gördüğümüz bankaların, üreticimize kredi kolaylığı sağlamasını ve perakende kart kampanyalarında yanımızda olmasını bekliyoruz” dedi.

MODOKO, 2010’da “Dünya’nın Mobilya Şehri” olacak

Özçelik “yönetim olarak ortaklarımız ikinci kez bizleri bu göreve getirdiler. Bizler de onların bu güvenine en iyi şekilde karşılık verebilmek için projeler üretiyoruz. 2010 yılı için “Dünya’nın Mobilya Şehri” olma hedefini koyduk kendimize. Bunu gerçekleştirmek için ise bir mobilya alışveriş merkezi olmanın yanı sıra bir yaşam tarzı sunan, belirli bir konseptimizin olması stratejisini belirledik. Bu yöndeki ilk çalışmalarımızı başlattık. Başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 80'ini karşıladıklarını ifade eden Özçelik, MODOKO’nun AB ülkeleri, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'nden toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

“Dünya Mobilya Şehri” olma hedefiyle çalıştıklarını vurgulayan Etem Özçelik, MODOKO’da yapacakları yenilikleri şöyle açıkladı: “Mağazaların açılış ve kapanış saatleriyle ilgili düzenlemeye gidiyoruz. MODOKO’yu yatırımcı için cazibe merkezi haline getireceğiz. Mağaza binalarının yenilenmesi için projemiz devam ediyor. Müşterilerimizin konforlu alışveriş yapması için gerekli adımları atmaya başladık. Yaklaştığımız Ramazan ayıyla tüketici davranışlarına uygun, beklentilerin üstünde uygulamalar yapacağız”.

KDV, hammaddede de yüzde 8 olmalı

30 Eylül’e kadar uzatılan KDV indirimine de değinen Başkan Özçelik, mobilya sektörünün ayakta kalabilmesi için KDV’nin bu seviyede kalıcı olmasını istediklerini belitti. MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik diğer taraftan hammaddeden alınan KDV miktarına da dikkat çekerek, mobilya üretiminde kullanılan ahşap, kumaş, boya gibi hammaddelerde KDV’nin halen yüzde 18 olmasını garip karşıladıklarını ve bunun da yüzde 8’e inmesi gerektiğini ifade etti.

Özçelik, MODOKO’nun sağladığı istihdama da değinerek 5 bin çalışanın MODOKO bünyesinde, 25 bin kişinin ise MODOKO’ya üretim yapan atölyelerde istihdam edildiğini söyledi. Özçelik, ayrıca satış mağazası firmaların yüzde 20'sinin marka mobilya, yüzde 80'inin ise tasarımlı el işi üretim yaptığı bilgisini verdi.

MODOKO, ortaklarına ilk kez kar payı dağıttı!

MODOKO’nun 40 yıllık tarihinde ilk kez, faaliyetler sonrası elde ettiği karı ortaklarına dağıttığını belirten MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda alınan kararı uyguladıklarını, 2008 yılı bilançosunda kira gelirlerinden kar olarak görünen 696 bin TL’nin (brüt) nakit olarak ortakların hesabına havale edildiğini söyledi.

Özçelik “yönetim olarak 2008 yılında cirolarının reklam, kira vb. gelirleriyle krize rağmen artarak 5.6 milyon TL'ye çıktığını; aynı dönemde elde edilmiş olan karın ortaklara dağıtılmasının ise bir ilk olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modoko-avm-yaklasimiyla-yonetilecek_71400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!