Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Moralleri Bozmayın, Sanayi Sonbaharda Toparlanacak'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ağustos ayında sanayi üretiminde gerçekleşen yüzde 6.3 oranındaki azalmayı değerlendirirken, sanayi üretim endeksinin mevsimsel etkilerle aylık bazda bir miktar düşüş göstermesinin moralleri bozmaması gerektiğini, sanayi üretiminin, sonbaharda toparlanma eğilimini sürdüreceğini belirtti.

Radikal Gazetesi
'Moralleri Bozmayın, Sanayi Sonbaharda Toparlanacak'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ağustos ayında sanayi üretiminde gerçekleşen yüzde 6.3 oranındaki azalmayı değerlendirirken, sanayi üretim endeksinin mevsimsel etkilerle aylık bazda bir miktar düşüş göstermesinin moralleri bozmaması gerektiğini, sanayi üretiminin, sonbaharda toparlanma eğilimini sürdüreceğini belirtti.

İyileşme martta başladı

Sanayi üretiminde mart ayı itibarıyla başlayan iyileşme trendinin, mevsimsel etkiler ve ihracatta görülen düşük performansın, ağustos ayında bir önceki aya göre bir miktar hız kestiğine, ancak bir önceki yıla göre yapılan kıyaslamalarda düşüş miktarının giderek azaldığına işaret eden Bakan Ergün, düşüş hızındaki azalmanın, eylül ayında da devam etmesini beklediklerini kaydetti. Sanayi Bakanı Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin ağustos ayı sanayi üretim endeksinin, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.3, bir önceki aya göre ise kapasite kullanım oranındaki gerilemeye paralel olarak yüzde 5.7 küçüldüğüne dikkat çekti.

‘Önce dış talep gelmeli’

Bu yıl şubatta, Ocak 2005’den bu yana en düşük seviyesine gelen sanayi üretim endeksinin, ağustos ayında, Şubat 2009’a kıyasla toparlanma gösterdiğine işaret eden Bakan Nihat Ergün, açıklamasında şöyle devam etti:

“Kapasite kullanım oranı ile sanayi üretim endeksinin uzun dönem seyri incelendiğinde, mart-haziran döneminde sürekli bir artış göze çarpmakta, temmuz-ağustos aylarında ise düşüş gözlemlenmektedir. İçinde bulunduğumuz ekonomik ortamda, dış talepte ciddi bir toparlanma olmadan iç talepte beliren canlanmanın etkisi, sınırlı düzeyde kalacaktır. Uluslararası kuruluşların raporlarında da belirtildiği gibi, önümüzdeki dönemde küresel ekonomideki toparlanmanın yavaş olarak gerçekleşmesi beklense de gelişmekte olan ülkelerin bu süreçte biraz daha önde olması öngörülmektedir. Bu bağlamda, dış talep konusunda gelişmekte olan ülkelere olan ihracatımız büyük önem kazanmaktadır. Özellikle Uzak Doğu, Afrika, Ortadoğu, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri önümüzdeki dönemde bizim için yeni fırsatlar doğuracak pazarlar olacaktır.”

‘Tedbirlere devam’

Son dönemde özelikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere yurtdışı piyasalarda olumlu gelişmeler görüldüğünü, uluslararası kuruluşların geleceğe yönelik öngörülerini küçük de olsa pozitif yönde revize ettiğini hatırlatan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinin mevsimsel etkilerle aylık bazda bir miktar düşüş göstermesinin moralleri bozmaması gerektiğini belirtti.

Bakan Nihat Ergün, Orta Vadeli Program ile Türk ekonomisine artan iç ve dış güven paralelinde, gelecek dönemde ekonomik göstergelerde daha pozitif rakamlar beklendiğinin de altını çizdi. Ekonomideki genel tablonun bu yılın son çeyreğinden itibaren daha da iyiye gideceğine inandığını belirten Bakan Nihat Ergün, hükümetin ekonomide son dönemde yakalanan ivmeyi korumak için gerekli tedbirleri titizlikle almaya ve uygulamaya devam edeceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moralleri-bozmayin-sanayi-sonbaharda-toparlanacak_73136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!