Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage İçin Stopaj Muafiyeti Zorunlu

Mortgage İçin Stopaj Muafiyeti Zorunlu

Vatan Gazetesiermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage sisteminin etkin şekilde işlemesi için mortgage kağıtlarında stopaj muafiyeti sağlanmasının şart olduğunu söyledi. Mortgage finans konulu panelde konuşan Cansızlar, "Sistemin işlemesi için yabancı kaynağa ihtiyaç var. Mortgage kredilerine ilişkin menkul kıymetlerin yurtdışında ihraç edilerek kaynak sağlanması lazım. Bunun için de mortgage kapsamındaki menkul kıymet ihraçlarının stopajdan muaf olması zorunlu" dedi.

Çankaya Üniversitesi tarafından düzenlenen "Mortgage Finans" konulu panelde konuşan Cansızlar, mali sektörü konut finansmanı sektörüne yoğun olarak sokacak mortgage sisteminin uygulanmasına ilişkin halen TBMM Plan ve Bütçe Komişyonu'nda bulunan tasarının, Nisan sonu veya Mayıs başında yasalaşmasını beklediğini açıkladı.

Bankanın riski var
Aynı toplantıda konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kurum olarak kredi kartlarında olduğu gibi Mortgage'ı da yakından takip ettiklerini belirterek, "Senaryo analizlerimiz, projeksiyonlarımız var, ama eğer bir sıkıntı olursa gerekli ayarlamalar her an yapılabilir" dedi.

"Konut kredileri 20 yıl vadeli oldu diye adı mortgage olmaz" diyen BDDK Başkanı Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı: "Çünkü mortgage ikincil piyasada tedavül edilebildiği anda mortgage olacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-icin-stopaj-muafiyeti-zorunlu_43037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!