Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Mortgage Karaparanın Önüne Geçecek"

"Mortgage Karaparanın Önüne Geçecek"

CNN Türk
"Mortgage Karaparanın Önüne Geçecek"

b>Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage'in en büyük faydasının kayıtdışılığın ortadan kaldırılması olduğunu belirterek, ''Mortgage, mali sektördeki kara para aklama dahil, kayıtdışılığın önü geçebilecek bir sistemdir.'' diye konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cansızlar, şu anda Meclis'te bulunan Mortgage tasarısında yer almayan, ''ödenen faizin vergi matrahından düşürülmesi'' konusuna da değindi. SPK Başkanı Cansızlar, şöyle konuştu:

''Burada yapılması gereken, konut kredisi alan ücretlilerin matrahından ödediği faizi düşeceksiniz. Sistemimizde zaten şu var, eğer banka kredisi ile aldığınız bir eviniz varsa ve kiraya vermiş iseniz, o kredinin faizini elde etmiş olduğunuz gelirden düşeceksiniz, bu imkan var zaten. Mortgage için bunun niye getirilmediğine ben şaşarım''

"Yurtdışına ihraçta stopaj alınmasın"
Yüzde 15 stopajın eurobondlarda olduğu gibi mortgage için yurtdışına ihraç edilecek kağıtlardan alınmamasını da istediklerini kaydeden Cansızlar, şöyle devam etti: ''Sebebi şu, mortgage sistemi orta ve uzun vadeli kredi sistemidir. Türkiye'deki mevduat vadeleri daha daha yeni bir yıla ulaştı. O zaman yurtdışından kredi bulacaksınız. Yurtdışında ihraç edilen mortgage kağıtların aynen eurobondlar gibi yüzde 15 stopaj kesintisi olmamalı. Hala bunların olmasından yanayım.''

"100'e aldığınızı 10 olarak gösteremezsiniz"
Gayrimenkul sektörünün Türkiye'de kayıt dışılığın en fazla rastlanıldığı bir alan olduğuna da vurgu yapan Cansızlar, mortgage'in kayıtdışılığın önlenmesi için sağlayacağı yararları da şöyle anlattı:

''Mortgage sistemi geldiği zaman, değerleme de ona uygun yapılacağı için konutun gerçek fiyatı belirlenecek ve kayıtlara girecek. Konut inşaatında kullanılan 200'e aşkın sektörün verileri kayıt alına alınacak ve faturalanır hale gelecek. Büyük ölçüde inşaat sektöründeki kayıt dışılık ortadan kalkacak. Kayıtdışılığın ortadan kalkması demek, ilave vergi geliri demektir. Mortgage'ın en büyük faydası, kayıtdışılığın ortadan kaldırılmasıdır. Başka türlü olmaz. Mali sektördeki kara para aklama dahil, kayıtdışılığın önü geçebilecek bir sistemdir. 100'e aldığınızı 10 olarak gösteremezsiniz."

SPK tarafından hazırlanan ve alt komisyonda bulunan "Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın Perşembe günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanılması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-karaparanin-onune-gececek_42020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!