Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'de Anlaşma Sağlandı

Devlet Bakanı Şener, "uzun vadeli, uygun koşullu" Konut Finansman (mortgage) sistemine ilişkin yasa taslağında, büyük ölçüde mutabakat oluştuğunu bildirdi.

Hürriyetevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Konut Finansman sistemine ilişkin yasa taslağı üzerinde bazı maddelerin redakte edilmesi ve bazı küçük düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bakan Şener, taslağın bunların tamamlanmasının ardından, açılması sonrası TBMM'ye tasarı olarak sunulabilecek duruma geleceğini kaydetti.

KONUT FİNANSMAN SİSTEMİ

Yeni Konut Finansman Sistemi taslağının 44 maddeden oluştuğunu açıklayan Şener, 1-6. maddelerinin İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik öngördüğünü, bunların gözden geçirilerek sistemin sağlıklı işleyişi için gerekli olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Toplantıda, özellikle bankacılık kanadı temsilcilerinden bitmemiş konutların da sistemden yararlanması önerisi geldiğini söyleyen Şener, bunların da değerlendirileceğini vurguladı.

23-27. maddeler arasındaki maddelerin de Tüketicinin Korunması Kanunu'nu ilgilendirdiğini belirten Şener, burada önemli bir ihtilaf noktasının bulunmadığını kaydetti.

VERGİ İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER

Taslağın 28-39. maddelerinin ise vergi düzenlemelerini kapsadığını ve bazı vergi ayrıcalıkları getirdiğini kaydeden Şener, burada Maliye'nin bir kaç maddenin tekrar değerlendirilmesi gerektiği görüşünü ortaya koyduğunu, SPK ile Maliye'nin bunları tekrar gözden geçireceğini söyledi.

VERGİ İNDİRİMİ OLACAK MI?

Sistem kapsamında kredi kullanacakların vergi indirimine ilişkin soruya karşılık Şener, Maliye'nin itiraz ettiği 3 maddenin karşılıklı görüşüleceğini bildirdi.

Burada sistem bünyesinde oluşan faizlerin gelir vergisinden düşürülmesinin söz konusu olduğunu anlatan Şener, bunun da vergi gelirlerini etkileyeceği gerekçesiyle Maliye tarafından tekrar değerlendirilmesine ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Bunun makro dengeler açısından da önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şener, bu maddeler tasarıdan çıkarılsa bile sisteme yönelik teşvik düzenlemeleri bulunduğunu kaydetti. Şener, KDV ile ilgili konuda da redaksiyona ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bitmemiş konutların sitemden yararlanmasına ilişkin olarak da Şener, bu konuda SPK'nın teknik bazı kaygılarının olduğunu, ancak tekrar gözden geçirileceğini kaydetti.

SABİT, DEĞİŞKEN FAİZ

Sistem içinde faiz değişikliklerinin kullanıcıya nasıl yansıyacağına ilişkin de Şener, burada sabit ve değişken faiz opsiyonunun olacağını, kullanıcının bu iki tipten birini seçme şansı olacağını söyledi.

Taslakta faiz oranlarına ilişkin bir ifadenin bulunmadığını vurgulayan Şener, sistem devreye girdiğinde öncelikle vatandaşın uzun vadeli düşük faizli kredi imkanına kavuşacağını, ayrıca ikincil piyasaların da ortaya çıkacağını, böylelikle bunlara ilişkin menkul kıymetlerin borsada işlem göreceğini ve finans piyasalarında derinliğin artacağını dile getirdi.

BDDK'nın bankaların konut kredisi kullandırmasına ilişkin uyarısına karşılık, mortgage sistemi ile bağlantılı olmadığı için bir yorum getiremeyeceğini söyleyen Şener, bu sistemin Türkiye'de devreye girmesi gereken bir sistem olduğunu söyledi.

NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK?

Sistemin ne zaman hayata geçeceğine ilişkin soruya karşılık ise Şener, “bunun devreye girmesi, idari ve yasal düzenlemelerin devreye girmesine bağlı. Piyasa koşulları da sistemin sağlıklı işleyişi açısından önemli” dedi.

Olayın sadece talep yönüne bakılmaması gerektiğini arzın da önemli olduğunu söyleyen Şener, bunun devreye gireceği hesabıyla inşaat firmalarının hızla konut, belediyelerin de hızla arsa üretimi yapması gerektiğini sözlerine ekledi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgagede-anlasma-saglandi_33184.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!