Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muskat’ın Suyunu 80 Milyon Dolara Türkler Götürecek

Muskat’ın Suyunu 80 Milyon Dolara Türkler Götürecek

Hürriyet Gazetesib>Umman’ın başkenti Muskat’ın içme suyu Türk firması Özaltın A.Ş.’nin inşa edeceği baraj sayesinde karşılanacak. Özaltın A.Ş., Umman’ın Daykah Vadisi’nden geçen ve aynı ismi taşıyan nehir üzerinde kurulacak baraj ihalesini kazandı. Türk firması, 80 milyon dolarlık ihalede, Hindistan’dan Patel ve İndia Construction, Çin’den Gesuba ve Hydro, Fransız Vinci, İtalyan Salini ve Malezya’dan da Gamuda firmalarını geride bıraktı.

80 metre yükseklik: İhale şartnamesine göre "Daykah Vadisi Barajı" üç yıl içinde tamamlanacak. 80 metre yüksekliğinde olacak baraj "silindirle sıkıştırılmış beton ve kaya dolgu" yöntemiyle inşaa edilecek. Beton miktarı 600 bin, kaya dolgu miktarı da 800 bin metreküp olarak belirlendi. Baraj inşaatı için makine parkının önemli bir bölümü Özaltın’ın bu yıl sonunda bitecek olan yaklaşık 100 milyon dolara mal olan Ürdün-Suriye sınırındaki Yermuk nehri üzerinde yaptığı baraj inşaatından sağlanacak. Üç yıl boyunca yaklaşık 500 kişinin çalışacağı Dakyah Barajı inşaatı için kalifiye işçiler ile mühendisler Türkiye’den götürülecek.

1.2 milyar dolar: İlk yurtdışı ihalesini Ürdün’de inşaatı devam eden Yermuk barajını kazanarak alan Özaltın, kısa bir süre önce de Hindistan’ın Keşmir bölgesindeki Çenap nehri üzerinde yaklaşık 1 milyar dolar tutarındaki baraj ihalesini kazanmıştı. Umman’daki ihalenin ardından Özaltın A.Ş’nin yurtdışı müteahhitlik hizmetleri 1.2 milyar dolara yaklaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muskatin-suyunu-80-milyon-dolara-turkler-goturecek_42965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!