Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhit, Binadan 15 Yıl Sorumlu Tutulacak

Türkiye’de yaşanan depremlerde özellikle kamu binalarının yıkılması Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, Bingöl De

Zamanb>Türkiye’de yaşanan depremlerde özellikle kamu binalarının yıkılması Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Bakanlık, Bingöl Depremi’nde de kamu binalarının büyük hasar görmesi üzerine yürürlükteki ‘Yapı Denetim Yasası’nda değişikliğe gidiyor. Yeni yasa ‘Mesleki Mesuliyet Sigortası’nın yapılmasını müteahhitler için mecburi hale getiriyor.

Bundan böyle müteahhitler yaptıkları binalardan 15 yıl boyunca sorumlu olacak. Bu süre içinde doğabilecek hasar bedeli sigorta şirketi tarafından ödenecek. Böylece müteahhidin eksik malzeme ve uygun olmayan standartta bina yapmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni yasayla, daha önce sadece deprem riski yüksek 18 ilde uygulanan yasanın tüm illeri kapsaması kararlaştırıldı. Yapı denetimi ve incelenmesi şartı getirilerek yapılan binaların, bakanlık yetkilileri tarafından incelenerek onaylanması da yasadaki yeni maddeler arasında yer alıyor.

Öte yandan Bayındırlık Bakanlığı, 5 ilde kamu binalarını tam denetim altına aldı. Çalışmalar neticesinde ilk rapor Bakan Zeki Ergezen’e sunuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhit-binadan-15-yil-sorumlu-tutulacak_4662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!