Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Etik İçin Dernekleşti

Türkiye Müteahhitler Birliği ve Uluslararası Müteahhitler Birliği, Avrupa İş Ahlakı Ağı EBEN Türkiye’nin kurucu üyesi oldu. Türkiye Müteahhi

NTV-MSNBCb>Türkiye Müteahhitler Birliği ve Uluslararası Müteahhitler Birliği, Avrupa İş Ahlakı Ağı EBEN Türkiye’nin kurucu üyesi oldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Uluslararası Müteahhitler Birliği (UMB) Avrupa’da özel ve kamu sektörü ile gönüllü kuruluşları ve akademik çevreleri iş ahlakının geliştirilmesi amacıyla biraraya getiren tek kuruluş olarak 1987’de faaliyete geçmiş olan EBEN’in Türkiye Branşı’nın 10 kurucu üyesi arasında yer aldı.

EBEN-TR’nin koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi İşletmecilik ve Meslek Etiği Uygulama ve Araştırma Merkezi yürütmektedir.
TMB/UMB Yönetim Kurulları Başkanı Nihat ÖZDEMİR, müteahhitler arasında iş ahlakının geliştirilmesine önem verdiklerini belirterek şöyle konuştu;
“Bir meslek kuruşunun en önemli 3 işlevi temsil ettiği sektörle ilgili olarak kamu kuruluşlarının politika geliştirme, planlama ve uygulama faaliyetlerine katkıda bulunmak; üyeleri arasındaki dayanışmayı güçlendirerek ortak sorunlarına çözüm üretmek; rekabet güçlerini arttırmak ve meslek disiplini ile ahlakının yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır.
Ülkemizin kalkınmasına çok güçlü katkılar sağlayan inşaat müteahhitliği sektöründe meslek disiplini ile ahlakının geliştirilmesini ve yaygınlaşmasını misyonumuzun ayrılmaz bir parçası olarak çok önemsiyoruz. Bu nedenle EBEN-TR’nin kurulmasını büyük memnuniyetle karşıladık.”

EBEN’İN “OLMAZSA OLMAZLARI”
1987’de kurulan EBEN, 33 ülkede 2 bin üyeye sahip. Siemens, Daimler-Benz, Procter&Gamble, Bosch, AEG, Lufthansa, Levi Straus& Co. gibi şirketler kuruma üye. EBEN’in kuralları oldukça sert yaptırımlar içeriyor.
İş ahlakına uymayan üyeler derhal ihraç ediliyor. İşte EBEN’in şartları;
Üye firmalar iş ahlakı alanında duyarlı olacak
İş ahlakına uymayan faaliyetlerinden ötürü hakkında yargı kararı bulunan veya kamu oyundan tepki alan üye firmalar üyelikten çıkarılacak.
Üye firmalar her yıl bilanço ve gelir tablolarının bir örneğini EBEN-TR’ye sunacak.
TMB ve UMB’nin kurucu üyeler olarak aktif katkıda bulunacağı EBEN Türkiye Branşı çalışmalarının olumlu etkileri müteahhitlik de dahil olmak üzere sadece belirli sektörlerle sınırlı kalmayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-etik-icin-derneklesti_6914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!