Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MVRDV, Kopenhag'ta Siloları Konuta Dönüştürdü

MVRDV

yapi.com.tr
MVRDV, Kopenhag'ta Siloları Konuta Dönüştürdü

br/>
Kopenhag’ın Brygge Adası’nda II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş fabrika, yaklaşık otuz yıldır kullanılmıyordu. Silolarından iki tanesi, farklı farklı işlerde kullanıldıktan sonra, MVRDV tarafından konut bloğuna dönüştürüldü.
Resmi adı, Gemini Residence olmakla birlikte, Frøsiloen olarak bilenen yapılar, korunması gereken birer kentsel öğe olarak algılanmış. Eski yapılar, liman bölgesinin eskiden nasıl kullanıldığına dair ipuçları içeren endüstriyel anıtlar olarak düşünüldüğü için, sıfırdan bir şeyler yapılması tercih edilmemiş. Yanı sıra, ufuk çigisini aşan tek yapı türünün kiliseler olduğu ve altı-yedi kattan fazlasına izin verilmeyen Kopenhag’ta, silolar oldukça yüksek yapılar.MVRDV, alışılageldik şekilde siloloların zaten boş olan içlerine konutları yerleştirmektense, bu iç boşluğu bir avlu olarak ele alıp, siloların dışına yerleştirmiş daireleri. İki siloyu böylelikle bir "sekiz" formuyla birbirine bağlayarak, varolan yapılaşmayı tekrar etmenin de önüne geçmiş.

Sekiz katlı yeni yapı, 84 daireyi kapsıyor. Siloların içi, şimdi camdan asansörlerin ve açık merdivenin bulunduğu bir atrium olarak kullanılıyor. Yer darlığının oluşturacağı duyguyu bertaraf etmek içinse, boydan boya uzanan cam balkonlar yoluyla, bir sınırsızlık hissi yaratılmaya çalışılmış.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mvrdv-kopenhagta-silolari-konuta-donusturdu_42073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!