Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco, AB için Şantaj Malzemesi Yapılmamalı

Güney Akım ve Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattında dışlanan Türkiye'nin, Nabucco ile Avrupa'nın enerji ulaşım merkezi olma yolunda yeni bir şans yakaladığını dile getiren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuğrul Erkin, "Türkiye bunu iyi değerlendirmeli. Türkiye'nin Nabucco'yu Avrupa Birliği'ne

Referans Gazetesi
Nabucco, AB için Şantaj Malzemesi Yapılmamalı

Güney Akım ve Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattında dışlanan Türkiye'nin, Nabucco ile Avrupa'nın enerji ulaşım merkezi olma yolunda yeni bir şans yakaladığını dile getiren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuğrul Erkin, "Türkiye bunu iyi değerlendirmeli. Türkiye'nin Nabucco'yu Avrupa Birliği'ne girmek için bir şantaj unsuru olarak kullanmaması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Anlaşmanın Avrupa ülkeleri tarafından imzalanmasının, "Türkiye'ye olan güvenin tazelenmesi" anlamına geldiğini vurgulayan Erkin, "Avrupa ülkeleri, anlaşmaya imza atarak 8 milyar dolarlık projeye Türkiye topraklarında herhangi bir tehlike gelmeyeceğine inandığını belgelemiş oldu. Aksi takdirde kimse bu kadar parayı riske atmaz. Türkiye'nin de bunu AB'ye girmek için bir şantaj unsuru olarak kullanmaması gerekiyor. Çünkü zaten anlaşma ile kendini AB'ye daha kolay kabul ettirme fırsatı doğdu" dedi. Rusya ile ticarette 40 yıllık tecrübeye sahip olan ve aynı zamanda DEİK Türk-Gürcü İş Konseyi Başkanlığı'nı da yürüten Erkin, 13 Temmuz'da imzaları atılan Nabucco Anlaşması'na ilişkin Referans'a açıklamalarda bulundu. "Anlaşma masasına oturmasaydık, kaçan trenin ardından dövünür dururduk" diyen Erkin, şimdi Türkiye'nin elinin hem Nabucco'ya bağlı başka alternatif hatlar hem de Güney Akım gibi pek çok proje için güçlendiğini kaydetti.
    
Yeni hatlar da gündeme gelecek

Petrolü ve doğalgazı olmayan Türkiye'nin tek avantajının bu kaynaklara sahip ülkelere yakınlığı olduğunu vurgulayan Erkin, ancak bu avantajın, hatların sadece Türkiye'den geçeceği gibi bir yanılgıya neden olmaması gerektiğini savundu. Erkin, "Ortadoğu'dan enerji transferi için Akdeniz içi ya da Kıbrıs; Kafkas petrolü için de Yunanistan gibi seçenekler var. Dolayısıyla Nabucco'da masaya oturmak bile büyük bir başarıdır. Şimdi Türkiye'nin eli güçlendi. Özellikle Ruslar'ın Güney Akım'a Türkiye'yi katma sözü artık işlerlik kazandı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 6 Ağustos'ta Ankara'ya yapacağı ziyarette de bu konular konuşulacaktır" diye konuştu.

Önümüzdeki 10-12 yıl içinde AB'nin ortalama 600 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacı olduğunu hatırlatan Erkin, Nabucco ile bu ihtiyacın sadece 31 milyar metreküplük bölümünün karşılanacağına, dolayısıyla yeni hatların gündeme geleceğini işaret etti. Erkin, şunları söyledi: "Bunu Nabucco'nun yetkilileri aylar önce bizzat söyledi; 'Siz tek bir boru hattı olarak düşünüyorsunuz, ancak yarın öbür gün Nabucco gibi başka hatlar da gündeme gelebilir' diye. Yani yeni hatların gündeme geleceği doğru. Dolayısıyla bu pazarlığın içinde yer almak Türkiye için büyük bir kazanç. Türkiye'nin yüzde 15'lik payı indirimli alma seçeneğinin muğlakta kalması gibi konulara takılmaması gerekiyor. Pazarlıklar daha yeni başlıyor."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nabucco-ab-icin-santaj-malzemesi-yapilmamali_71159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!