Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco’ya ‘Blackwater’ Modeli

Doğalgaz boru hatlarının Türkiye sınırları içinde kalan kısımlarının şimdiye kadar kamu güvenliğiyle birlikte korunduğunu belirten Enerji Bakanı Yıldız, Nabucco’nun güvenliği konusunda özel güvenlik şirketleriyle çalışılacağını dile getirdi. Suriye’ye bir ziyaret gerçekleştiren ve burada ağırlıklı olarak enerji alanında temaslarda bulunan Enerji

Taraf Gazetesi
Nabucco’ya ‘Blackwater’ Modeli

Doğalgaz boru hatlarının Türkiye sınırları içinde kalan kısımlarının şimdiye kadar kamu güvenliğiyle birlikte korunduğunu belirten Enerji Bakanı Yıldız, Nabucco’nun güvenliği konusunda özel güvenlik şirketleriyle çalışılacağını dile getirdi. Suriye’ye bir ziyaret gerçekleştiren ve burada ağırlıklı olarak enerji alanında temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerji politikasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Nabucco ile birlikte Türkiye’nin AB üyeliğini çoktan hak ettiğini açıklayan Yıldız, boru hattının güvenliği konusunda özel şirketlerden yararlanılacağını söyledi.

Yıldız, Türkiye’nin gerek Nabucco, gerekse Güney Akım projesi ile Avrupa’nın arz güvenliğiyle ilgili sorunlarının çözümünün önemli bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Yıldız, AB ülkelerinin enerji konusunda dışa bağımlılığının giderek arttığını belirterek, AB ülkelerinin şu anda 522 milyar metreküp gaz kullandığını ve Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre bu miktarın 2030’da 700 milyar metreküpe çıkacağını kaydetti. Yıldız, “AB ülkelerinde tüketim giderek arttıkça üretim azalıyor. Bu da dışa bağımlılığı arttırıyor. Türkiye, enerji konusunda öyle bir kritik noktada bulunuyor ki, bunun önceden görüp değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Enerjiyle ilgili konular barışın teminatıdır

Enerjinin, siyasetin önünü açıcı bir vaziyette olması gerektiğini belirten Yıldız, “Üç yıl önce Avusturya’nın, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda olumsuz yorumlarını dinlerken, bugün Avusturya Nabucco’nun en önemli ortaklarından biri haline geldi. Dünya globalleşiyor ancak enerji sektörü daha hızlı globalleşiyor. Enerjiyle ilgili konular aynı zamanda barışın da teminatıdır. Savaş halinde olan ülkeler vardır ancak enerji alışverişi devam eder” dedi. Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol arama girişimini de değerlendiren Yıldız, “Uluslararası hukuk Güney Kıbrıs’ın hemen yanı başında, petrol aramasını gerektirmiyor. Hepimiz saygılı olacağız.

O açıdan biz, sınırlarımızı ve görevlerimizi biliyoruz. Diğer ülkelerin de buna itina göstereceğine inanıyorum” dedi. Türkiye’nin Yunanistan ile de iyi komşuluk ilişkileri yakaladığını belirten Yıldız, birlikte yapılabilecek projelere yoğunlaşılması gerektiğini kaydetti.

‘Nabucco üç ay daha bekleyemezdi’

Yıldız, Türkiye’nin Nabucco projesi ile birlikte AB’yi çoktan hak ettiğini ifade ederek, Türkiye’nin Güney Kıbrıs ile karşılaştırılamayacak bir ülke olduğunu söyledi. Enerji politikalarının uygulanmasında zamanlamanın önemine dikkat çeken Yıldız, “Bana göre, Nabucco üç ay daha bekleyemezdi. Ortadoğu, AB veya Rusya açısından değerlendirdiğimizde, bu proje daha fazla bekleyemezdi. Türkiye, Nabucco ile gösterdiği aktiviteyi, bölgenin temel hareketlenmesi içinde değerlendirdi diyebiliriz. Dışarıdan aldığı bütün enerji kaynaklarını dikkate alırsak, Türkiye, şu anda bir transit geçiş ülkesidir” dedi.

Nabucco’yu özel güvenlik koruyacak

Yıldız, Arap Doğalgaz Hattı’nın geçtiği Suriye’nin kavşak ülke olduğunu belirterek, “Suriye, Akdeniz’e açılan önemli bir kapı. Türkiye’nin doğusunda bulunan kaynakların benzer projelerle Avrupa ülkelerine aktarılması, Türkiye’yi erişilmez bir stratejik konuma taşıyor. Katar’la da benzer bir konu gündeme geldi” dedi. Doğalgaz boru hatlarının Türkiye sınırları içinde kalan kısmının şimdiye kadar kamu güvenliği ile birlikte korunduğunu hatırlatan Yıldız, “Nabucco’nun güvenliği konusunda özel güvenlik şirketlerinden faydalanacağız” diye konuştu.

TPAO’nun çalışmalarını da değerlendiren Yıldız, “TPAO, son altı yıldır aramalarını sekiz-dokuz katına çıkardı. Irak, İran, Azerbaycan ve Türkiye’de aramalar yapıyor. Deniz, kara, mayınlı-mayınsız tüm arazilerde aramalar var. Türkiye-Suriye sınırdaki mayınlı arazide ruhsatlı alanlar var. Ayrıca, üretimi de var. Bu yüzden, en kârlı 500 kuruluş arasında yer aldı. Ancak, önemli olan kârı yatırıma çevirmek” dedi.

İki proje birbirinin rakibi değil

Öte yandan, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada ise Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yapılan enerji anlaşmalarını değerlendirirken, bunların ülkenin jeostratejik konumunu güçlendirdiğini söyledi.

Nabucco ve Güney Akım projelerinin birbirine rakip projeler olduğunun hatırlatılması üzerine Yıldız, Avrupa’nın gaz ihtiyacının her geçen gün arttığını, burada önemli olanın gaz arzını sağlamak olduğunu vurguladı. Yıldız, iki projenin muhteva olarak birbirine rakip olmadığını, rakip olma konusunun ancak zamanlama ile ilgili olabileceğini belirtti.

Arz kaynakları açısında bakıldığında da hem İran’da hem Irak’ta değerlendirilmesi gereken çok önemli potansiyeller olduğunu belirten Yıldız, “Türkmenistan da İran da Irak da diğer ülkeler de ulusal politikalar gereği tercihlerine göre Nabucco da kaynağını bulacaktır. Güney Akım da kaynağı bulacaktır. Bunlar çok yakın vadeli projeler değildir, her biri 8-10 yıllık projeksiyonu olan projelerdir” dedi.

‘Irak’ta Hidrokarbon Yasası’nı bekliyoruz’

Türkiye’nin Kuzey Irak’ta petrol arama konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadığının sorulması üzerine Yıldız, Irak’ın son dönemde zor günler geçirdiğini ve savaş ortamının ardından normalleşme sürecine girdiğini söyledi. Bu normalleşme sürecini tetikleyebilecek en önemli unsurlardan birinin enerji olduğuna işaret eden Yıldız, “Irak petrol ve doğalgazı çıkarttığı kadar normalleşecek, normalleştiği kadar da bunları daha fazla çıkarmış olacak. Biz bu kaynakların bir an önce çıkartılması yönünde kanaatlerimizi kuvvetle vurguluyoruz” dedi.

TPAO’nun bölgede petrol arama faaliyetlerinin bulunduğunu hatırlatan Yıldız, arama faaliyetlerinde Kuzey Irak’ta hidrokarbon yasasının henüz çıkarılmamasından dolayı sıkıntı yaşandığını belirtti.

Yıldız, şöyle konuştu: “Bölgede hem kamu şirketlerinin, hem özel şirketlerin statüsünün henüz netleşmemiş olması, oradan çıkan petrol ya da doğalgazın hangi hisseler yoluyla realize edilebileceğiyle alakalı sıkıntılar var. Bunların bir an önce gerçekleşmesi ve resmileşmesi lazım. Petrol ve doğalgaz orada bulunduğu sürece yeraltında kalamaz, eğer Irak normalleşmesini hızlandırmak istiyorsa, mutlaka Hidrokarbon Yasası’nın çıkarılması lazım.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nabuccoya-blackwater-modeli_71709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!