Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Natural Stone 200 Milyon Dolar İş Hacmi Yarattı

7. Uluslararası Mermer Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı'nda (Natural Stone) sektör temsilcilerinin 200 milyon doları aşkın sipariş aldığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türk doğaltaş ve mermerine yönelen uluslararası inşaat ve doğaltaş firmalarının, alım için bu yıl Verona yerine İstanbul'u tercih ettiği, İstanbul CNR Expo

yapi.com.tr / AA
Natural Stone 200 Milyon Dolar İş Hacmi Yarattı

STRONG>7. Uluslararası Mermer Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı'nda (Natural Stone) sektör temsilcilerinin 200 milyon doları aşkın sipariş aldığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türk doğaltaş ve mermerine yönelen uluslararası inşaat ve doğaltaş firmalarının, alım için bu yıl Verona yerine İstanbul'u tercih ettiği, İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen Natural Stone Fuarı'nda sipariş patlaması yaşandığı kaydedildi.
    
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, Natural Stone Fuarı'nda alınan sipariş oranının bu yıl ikiye katlandığını vurgulayarak, sektör temsilcilerinin sadece fuar esnasında 200 milyon doları aşan sipariş aldığını belirtti. Erem, organizasyonda çok sayıda firmanın geçen yıla göre sipariş miktarını iki katına çıkardığını belirterek, ''Natural Stone, sektör ihracatına yüzde 15'e yaklaşan katkı sağladı'' dedi. Natural Stone'a 18'i aşkın ülkeden alım heyetinin geldiğini bildiren Erem, yabancı ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yüzde 30 artış görüldüğünün altını çizdi. Erem, şunları ifade etti:
    
''Fuarda 4 bin 61'i yabancı toplam 28 bin 143 ziyaretçi firmalarla temas kurdu. Ziyaretçi dağılımına baktığımızda Çin, Hindistan, İran, Yunanistan, Ürdün, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Libya, İtalya, İsrail, Irak, Bulgaristan, BAE ve Almanya'nın önde olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerden çok ciddi sayıda alım grupları geldi. Örneğin Burj Al Arab'in yapımını üstlenen ve merkezi Çin'de bulunan firma yetkilileri buradaydılar. Firmanın 20 milyon metrekare mermer sipariş ettiğini öğrendik. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan doğaltaş ticaretinin yüzde 30'unu gerçekleştiren Umman merkezli firma yetkilileri de ciddi miktarda alım yaptılar.''

Başta Verona olmak üzere dünyanın diğer ülkelerinde düzenlenen doğaltaş ve mermer fuarlarında ciddi küçülmeler yaşandığına da dikkati çeken Erem, Natural Stone'u ise yüzde 40 büyüttüklerini belirtti. Natural Stone katılımcılarının yurt dışında düzenlenen fuarlardan verim alamadıklarını dile getirdiklerini kaydeden Erem, ''İzlenimlerimiz fuarda 200 milyon doları aşan bir ticaret hacminin yakalandığı yönünde. Fuarda doğaltaş siparişlerinin yanında makine satışlarında da kayda değer bir artış olduğunu öğrendik. Fuarı, kulvarında dünyanın en önemli organizasyonu haline getirme hedefimize hızla ilerliyoruz'' dedi.
    
İMİB Başkanı Özer: Emeğimizin karşılığını aldık
    
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer de yaptığı açıklamada, fuarda emeklerinin karşılığını aldıklarını kaydetti. Fuar öncesi büyük çalışmalar yaptıklarını ve fuar esnasında bu çalışmaların karşılığını gördüklerini vurgulayan Özer, Dış Ticaret Müsteşarlığı katkısıyla 8 ülkeden alım heyetlerinin geldiğini ve iş bağlantılarının yapıldığını bildirdi.
    
Özer, ''Fuar esnasında üyelerle yaptığım görüşmelerde büyük oranda memnun olduklarını gördüm. Geçen yıla göre çok daha fazla iş bağlantısı yapıldı. Özellikle işlenmiş mermerde sektörün en büyük uluslararası fuarı olan Verona fuarında durgunluk gözlemiştik, ancak bu fuarda işlenmiş mermerde ciddi bir kıpırdanma olduğunu gördük. Bu bizim açısından gelecek adına oldukça iyi bir haber. Dünyada işlenmiş mermer talebinin artması Türk üreticilerinin işine yarayacaktır'' ifadesini kullandı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/natural-stone-200-milyon-dolar-is-hacmi-yaratti_84108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!