Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Neden Yeşil Ulaşım?

Fosil yakıtlar olarak da bilinen kömür, petrol ve doğalgaz bugün hem insan sağlığına hem de çevreye verdiği zararla büyük bir tartışma konusu... Ulaşım ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını sağlayan fosil yakıtlar, zararlarının yanısıra tükenme tehlikesinde de olduğu için yeni enerji kaynakları ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Fosil

ntvmsnbc
Neden Yeşil Ulaşım?

Fosil yakıtlar olarak da bilinen kömür, petrol ve doğalgaz bugün hem insan sağlığına hem de çevreye verdiği zararla büyük bir tartışma konusu...

Ulaşım ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını sağlayan fosil yakıtlar, zararlarının yanısıra tükenme tehlikesinde de olduğu için yeni enerji kaynakları ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Fosil yakıtlar arasında yer alan petrol, ulaşımın bel kemiği olarak kabul ediliyor. Ancak büyük tankerlerle taşınan petrolün denizi kirletme olasılığı yada arabalarda kullanılan benzinin gaz salınımı tedit içeriyor.

Araçların egzozlarından havaya karışan karbonmonoksit ile ağır metal kurşun soluma yoluyla insana geçerek kandaki oksijeni azaltıyor, doku, kemik ve sinir sistemlerine zarar veriyor.

Karbonmonoksit gazının yüzde 80'lere varan oranlarda havada asılı kalması zaman içinde binaların bile kirlenmesine neden oluyor.

Tehlike sadece insan ve çevre sağlığı ile sınırlı değil. Fosil kaynakların tükenmesi nedeniyle önümüzdeki 40 yıl içinde petrol fiyatlarının yüksek oranda artması bekleniyor. Bu nedenle bilimadamlarının yanısıra hükümetler ve üreticiler de yeni enerji kaynaklarının geliştirilmesine önem veriyor.

Yapılan çalışmalar hidrojenin  benzin, lpg gibi yakıtlardan çok daha güvenli olduğunu gösteriyor. Ayrıca hidrojenle çalışan hibrit otomobiller gürültü çıkartmıyor, gaz yerine su salınımı yapıyor... Ve, ülkeleri petrol ithali konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtardığı için "bağımsızlık yakıtı" olarak adlandırılıyor. geleceğin mucize yakıtı için, gelişmiş ülkelerde  hidrojenle çalışan otomobil imalatına hız veriliyor.

Peki  hibrit bir otomobile sahip olana kadar neler yapmamız gerekiyor? havadaki karbon oranını azaltmak için toplu taşımayı desteklemek ve uçak yerine demiryolunu tercih etmek atılacak ilk adımlar arasında geliyor. Ayrıca araçlarda kullanılacak kaliteli filtre sistemleri ve lastik bakımı da büyük önem taşıyor, çünkü enerji ve benzin en fazla tekerlekle yol arasındaki sürtünmede harcanıyor.

Kısaca attığımız her adımda çevreye ve kendimize ne kadar zarar verebileceğimizin farkında olup, kendi adımıza düşenleri yapmamız gerekiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/neden-yesil-ulasim_73915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!