Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Adaların İdam Fermanı
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santrallar Planlamada

Nükleer Santrallar Planlamada

Cumhuriyet Gazetesib>Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) ''2005-2020'' yıllarını kapsayan planlama çalışmasına göre, Türkiye'de 2012 yılından itibaren elektrik üretiminde nükleer santrallar devreye girecek. Son günlerde yaşanan krizle gündeme oturan doğalgazın elektrik üretimindeki payının nükleer santralların sisteme dahil edilmesinin ardından azalış eğilimi göstermesi ise dikkat çekiyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla ülkedeki tüm iletim tesislerini devralmak, elektrik iletimi ve işletme planlaması hizmetlerini yürütmek amacıyla 1 Ekim 2001 tarihinde faaliyete geçen TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün ''2005-2020'' yıllarını kapsayan planlama çalışması doğalgazda dışa bağımlı yapının artarak devam ettiğini gösteriyor. Elektrik santrallarının yakıt cinsine göre dağılımına bakıldığında, doğalgazlı yakıtlı olanların oranı 2006 yılında yüzde ''31.1'' iken bu oran 2013 yılında yüzde ''33.9'' oranına kadar yükseliyor. 2013'ten itibaren ise elektrik üretiminde doğalgazın payı kademeli olarak azalıyor. Doğalgazın payının azalmasının en büyük nedenini ise sisteme 2012 yılından itibaren nükleer santralların eklenmesi oluşturuyor. Planlamaya göre 2012'den itibaren Türkiye'de nükleer santrallar da devreye giriyor. Oluşan tabloya göre söz konusu santralların 2020 yılında yüzde 5'lik bir paya sahip olduğu görülüyor.

Enerji Bakanı Güler ne demişti?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda faaliyetleriyle ilgili bilgi verirken (10 Kasım 2004) 2012 yılından itibaren toplam 4 bin 500 megavatlık nükleer santralın devreye sokulacağını söylemişti. Enerji Bakanlığı'nın, Türkiye'de üç nükleer santral kurmayı planladığı öngörülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santrallar-planlamada_41061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!