Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleerde Karar Fiyata Endeksli

Türkiye'nin Mersin-Akkuyu'da kuracağı 4 bin 800 megavatlık nükleer santral için açtığı ihalede son haftaya girilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda tek teklif sahibi Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortak girişiminin 15.16 sentlik elektrik satış fiyatını kırarak, makul sayılan 10-12 sente çekmesi beklentisi güçlü biçimde öne

Sabah Gazetesi
Nükleerde Karar Fiyata Endeksli

Türkiye'nin Mersin-Akkuyu'da kuracağı 4 bin 800 megavatlık nükleer santral için açtığı ihalede son haftaya girilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda tek teklif sahibi Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortak girişiminin 15.16 sentlik elektrik satış fiyatını kırarak, makul sayılan 10-12 sente çekmesi beklentisi güçlü biçimde öne çıkıyor. SABAH, Enerji Bakanlığı'nın nükleer santral ihalesinde belirlediği üç ayaklı stratejinin ayrıntılarına ulaştı. İşte, Türkiye'nin nükleer serüvenine yön verecek 3 başlık:

1- İndirim olmazsa ihale zora girer: Türk-Rus ortaklığı, nükleer santralde üretilecek elektriği revize bir teklifle 15.16 sente çekti. Enerji Bakanlığı, bu fiyatı 'yüksek' buluyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da değişik zamanlarda yaptığı açıklamalarda, fiyatın yüksek olduğuna vurgu yaptı. Enerji Bakanlığı'nda ihaleyle ilgili karar sürecinde etkili olan kaynaklara göre, fiyatın düşmemesi durumunda nükleer santral ihalesi zora girecek. Bu durum ihalenin iptalini de getirebilir.

2-Ruslardan sürpriz fiyat indirimi gelebilir: Türk-Rus ortaklığının 15.16 sentlik teklifini, son dakikada sürpriz bir girişimle indirmesi olasılığı da göz ardı edilmiyor. Rusların, devlete satacakları elektrik fiyatını indirmesi durumunda ihalenin olumlu sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

3-Teklif geçerlilik süresi uzatılabilir: Nükleer santral ihalesi, 1 yıl önce 24 Eylül'de gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı kaynakları, Türk-Rus ortaklığının verdiği teklifin geçerlilik süresinin 24 Eylül'de dolacağına işaret ediyor. Enerji Bakanlığı'nın kendi içinde yeni bir tartışma da alttan alta devam ediyor. Buna göre ihaleyi yapan Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ), Türk-Rus ortaklığına bir mektup yazarak, teklif geçerlilik süresini uzatmayı düşünüp düşünmeyeceği sorulacak. Ortaklığın teklif geçerlilik süresini uzatması halinde ihalede ortaya çıkan 'fiyat sıkıntısı'nın aşılabileceği hesaplanıyor.

Putin: Türkiye Ukrayna'nın yerini alabilir

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye'nin enerji naklinde Ukrayna'nın yerini alarak "ana transit ülke" haline gelebileceğini söyledi. Rusya'da İngilizce yayımlanan "The Moscow Times" gazetesi, bugün verdiği bir haberde, Putin'in geçen Cuma günü Valday Düşünce Kulübü üyeleriyle yaptığı toplantının ayrıntılarına yer verdi. Habere göre Putin, toplantının sonunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı telefon görüşmesi nedeniyle çok hızlı bir şekilde ayrıldı. The Moscow Times, Putin'in Alman Konseyi Rusya uzmanı üyelerinden Aleksandr Rahr'ın Rusya'nın gaz ticaretiyle ilgili bir sorusu üzerine, Türkiye'nin Ukrayna'nın yerini alarak Rusya'nın Batıya ihraç ettiği gaz için ana transit ülke haline gelebileceğini söylediğini yazdı.

Son kararı Bakanlar Kurulu verecek

Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral ihalesi, 24 Eylül 2008'de gerçekleştirildi.

* İhaleye, yalnızca Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubu teklif verdi.
* 19 Ocak 2009'da, Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortak girişim grubunun, devlete 15 yıl süreyle elektrik satış fiyatına ilişkin teklifi açıldı. Santralde üreteceği her birim elektriği devlete, 21.15 sentten satma teklifinde bulundu.
* Türk-Rus ortaklığı, ocak ayının sonunda yeni ve açık bir teklif sundu. Ortaklık, elektrik satış fiyatını 21.15 sentten 15.16 sente çekti. Grup, oluşacak kardan da devlete 15 yıl boyunca yüzde 10 verme taahhüdünde bulundu.
* Enerji Bakanlığı, ihaleyle ilgili değerlendirmeyi 24 Eylül'e kadar tamamlayacak. Daha sonra dosya Bakanlar Kurulu'na gönderilecek.
* İhaleyle ilgili son kararı, Bakanlar Kurulu verecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerde-karar-fiyata-endeksli_72388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!