Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Okyanusun Altındaki Bakanlar Kurulu

Maldiv Adaları iklim değişikliği nedeniyle sular altında kalma riski altında. Hükümet bu duruma dikkat çekmek için Bakanlar Kurulu toplantısının ilginç bir yerde yapıyor...

ntvmsnbc
Okyanusun Altındaki Bakanlar Kurulu

Maldiv Adaları iklim değişikliği nedeniyle sular altında kalma riski altında. Hükümet bu duruma dikkat çekmek için Bakanlar Kurulu toplantısının ilginç bir yerde yapıyor.

Dünya üzerinde küresel ısınmadan belki de en fazla etkilenen  ülke Maldiv Adaları; Ülkenin küresel ısınma nedeniyle sular yükseldiği için haritadan silinme tehlikesi var. Yönetim, küresel ısınmaya dünyanın dikkatini çekmek için ilginç bir Bakanlar Kurulu toplantısına hazırlanıyor. Ancak bu toplantının yapılacağı yer dikkat çekici...

Bembeyaz kumsalları, palmiye ağaçları ve berrak sularıyla dünyanın en önemli turizm cennetlerinden biri Maldiv Adaları... Ama bu cennet sulara gömülüyor.

Yaklaşık 1200 adadan oluşan Maldivler deniz seviyesinden 2 metreden biraz fazla yükseklikte, dünyanın en alçak seviyesindeki ülkesi. Birleşmiş Milletler verilerine göre de Maldivler'deki suyun seviyesi küresel ısınma nedeniyle bu yüzyıl içinde 60 santimetre artabilir.

Geçen yüzyıl içinse bu oranın 20 santim olduğu belirtiliyor. Ülkenin sular altında kalma olasılığına karşı yeni topraklar satın almak için fon oluşturulması bile planlanıyor. Durum böyle olunca hükümet "var olma meselesi" olarak gördüğü  küresel ısınmaya dikkat çekmek için biraz farklı bir yöntem benimsedi. Bu amaçla bakanlar kurulu okyanusun altında toplanacak. Bakanlar sualtı dersleri almaya başladılar bile.

350 bin nufuslu ada ülkesinin Cumhurbaşkanı Muhammed Naşid uluslararası arenada konuyu sürekli gündemde tutan önemli isimlerden biri.

Naşid'in başkanlık edeceği ve 14 bakanın katılacağı toplantı, Hint Okyanusu'nun 6 metre derinliğinde gerçekleşecek.17 ekim'de yapılacak ve bakanların el işaretleriyle anlaşması planlanan toplantıda bütün ülkelere karbon emisyonlarını kesmeleri yönünde çağrı yapan bir belge imzalanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okyanusun-altindaki-bakanlar-kurulu_73126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!