Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oltu'da Yapay Şelale Tartışması

Oltu İlçesi'nin Oltu Kalesi eteklerine yapılan yapay şelale tartışmalara neden oldu. Uzmanlar, şelalenin tarihi esere zarar verdiğini belirtirken, Belediye Başkanı AK Parti'li İbrahim Zeyrek, yıktırmayı düşünmediğini açıkladı.

Radikal Gazetesi
Oltu'da Yapay Şelale Tartışması

Oltu İlçesi'nin Oltu Kalesi eteklerine yapılan yapay şelale tartışmalara neden oldu. Uzmanlar, şelalenin tarihi esere zarar verdiğini belirtirken, Belediye Başkanı AK Parti'li İbrahim Zeyrek, yıktırmayı düşünmediğini açıkladı.

Erzurum’un cağ kebabı ve taşı ile ünlü Oltu İlçesi'nde bulunan M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'da yaptırılan kale zaman içerisinde Bizanslılar, Selçuklular, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve Osmanlılar tarafından onarıldı. Osmanlı döneminde bir süre Kervansaray olarak da kullanılan kalenin yapımında kesme taş kullanılması kaleye ayrı bir özellik veriyor. Dış kale surlarının yıkılıp kaybolması sonucu yalnızca iç kale bölümü günümüze kadar ulaştı. 3 bin metrekare alan üzerine kurulu tarihi kalede kuzey tarafındaki iki burçtan biri türbe olarak kullanılırken, iç tarafta bulunan hamam ise oldukça iyi durumda bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı olan ilçesi Belediye Başkanı AK Parti'li İbrahim Zeyrek, yapay şelalenin kalenin tarihi dokusuna zarar verdiğini bu nedenle kendisinin o dönemde görevde olması halinde bunu yaptırmayacağını söyledi. Başkan Zeyrek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2004 yılında göreve geldim. Şelale benden önceki MHP'li Belediye Başkanı Nejmettin Taşçı döneminde ‘ilçeye güzellik katsın' diye yapılmış. ‘Tarihi dokuya zarar verelim' diye düşüncesi olamaz. Bugünkü duruma bakarsak güzel de bir manzara oluşturuyor. Ancak yine söylüyorum, o gün ben iş başında olsaydım, bana böyle bir teklif yapılmış olsaydı kesinlikle kabul etmezdim. Kale ve çevresini başka türlü güzelleştirmeyi düşünürdüm. Siyasette benden önce yapıldı demek hoş değil. Ama benim mantığıma göre bunlar tarihi mirasımızdır. Bizim dönemimizde gereken bakım yapıldı. Tarihi eserlere karşı hassasımdır. İnancımız da böyle olmasını gerektirir. Ama şimdi ‘kaldırın' derseniz, yapamam. İnsanların hoşuna gitti. İnsanlarımız akşamları gidip kamelyada çaylarını içiyor, dinleniyor. Onun için kaldırmayı da düşünmüyorum.”

“Tarihi yok ediyorlar”

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hamza Gündoğdu, bu tür yanlış düzenlemelerin tarihi eserlere büyük zarar verdiğini söyledi. Prof.Dr. Gündoğdu, “Sözde çevreyi güzelleştirmek adına birşeyler yapmışlar. Ancak bu tür yanlış uygulamalar tarihi eserlerimize zarar veriyor. Bu saatten sonra sökülse de faydası olmaz. Tarihi doku bir kez zarara uğramış oluyor. Sadece orda değil. Birçok tarihi eserimiz aynı şekilde zarara uğratılıyor. Eğer böyle bir iyileştirme yapılacaksa uzman görüşü alınmalı. Kendi başına yaptıkları zaman tarihimize zarar veriyorlar” diye konuştu.

Kale zarar görmedi

Şalalenin yapımına imza atan dönemin Belediye Başkanı MHP’li Necmettin Taşçı ise, tarihi kaleye kesinlikle zarar vermediklerini savundu Taşçı, “Ben herkesden daha çok tarihi eserlere düşkünüm. Onlara zarar vermek aklımın ucundan geçmez. Yapılan şalele kaleyi hiçbir zarar vermeden toprak zemin üzerine inşaa edildi. Zaten zararlı olsaydı tepkiyle karşılaşırdık. Na yapımı sırasında ne de şimdiye kadar hiçbir olumsuz tepki almadık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oltuda-yapay-selale-tartismasi_71853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!