Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Orman ve Su işleri Bakanlığı Ormanlık Alanları Turizm için Tahsise Hazır

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin kaynaklarını iş adamlarının istifadesine sunmak istediklerini belirterek, ''Arap Baharı nedeniyle Türkiye'ye büyük talep var. Milli Parklardan projeye uygun olmak kaydıyla nerede olursa olsun ormanlık alanları turizm için tahsise hazırız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Orman ve Su işleri Bakanlığı Ormanlık Alanları Turizm için Tahsise Hazır

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin kaynaklarını iş adamlarının istifadesine sunmak istediklerini belirterek, ''Arap Baharı nedeniyle Türkiye'ye büyük talep var. Milli Parklardan projeye uygun olmak kaydıyla nerede olursa olsun ormanlık alanları turizm için tahsise hazırız'' dedi. Eroğlu, İTO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada büyük ekonomik krize rağmen çarkların durmadığını, bunu da iş adamlarına borçlu olduklarını söyledi. Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini ifade eden Eroğlu, ekonomik verilerin yanı sıra Bakanlığının çalışmaları hakkında da bilgi verdi.
    
Bakanlık bünyesindeki DSİ'de 9 yılda 991 tesis hizmete aldıklarını, 10 milyon dekar araziyi modern sulama sistemine kavuşturduklarını, 32 milyon vatandaşa AB standartlarında içme suyu sağladıklarını anlatan Eroğlu, büyük barajların tamamını 2014 sonunda bitireceklerini ve böylece baraj sayısını 250'ye tamamlamış olacaklarını bildirdi.
Eroğlu, vatandaşın 2.300 dekarlık alanını sulamak için bin gölet sulamasını bin günde inşa ederek 3 milyon dekar araziyi sulu tarıma açacaklarını ve 300 bin kişiye istihdam sağlayarak göç etmesini önleyeceklerini söyledi. Veysel Eroğlu, dünyada en önemli sektörlerin başında enerji sektörünün geldiğini belirterek, şunları ifade etti:

''Ama yakında gıda sektörü enerjinin önüne geçecek. İklim değişikliği nedeniyle gıda ürünlerinde azalma olacak. Türkiye olarak buna hazır olmamız lazım. Türkiye bütün dünyayı besleyecek potansiyele sahip. Ancak sulama olmadan bu olmuyor. GAP ve DAP ile Türkiye'nin su ihtiyacını karşılayacağız. GAP ile hidroelektirk santrallerinin yüzde 74'ünü bitirdik. Sulamanın da yüzde 12'si tamamlanmıştı. 2013 yılına kadar sulamaları da tamamlayacağız.''
    
''HES'ler konusunda vatandaş yanlış yönlendiriliyor''
    
Eroğlu, Türkiye'de boşa akan dereler bulunduğunu ve bu derelere baraj yapılması ve hidroelektrik santrallerinin kurulması için su kullanma anlaşması yoluyla özel sektörü devreye sokan bir sistem kurduklarını ve bunun da çok iyi işlediğini belirtti. Sivil toplum kuruluşlarından bazılarının bunların faydasının farkında olmadığını dile getiren Eroğlu, bu kuruluşların, ''dereleri kurutuyorlar, Türkiye'ye zarar veriyorlar'' diye yayınlar yaparak, vatandaşı yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:
    
''Ama biz yolumuza devam ediyoruz. 2002'de HES'lerden 27 milyar kilovat elektrik üretilirken, şimdi 61 milyar kilovata çıkardık. bizim potansiyelimiz 130-140 milyar kilovatsaat. Hedefimiz 130 milyar kilovat saate çıkarmak. Özel sektör-devlet işbirliğiyle şu anda 1.643 tane 30 bin 467 MW'lık projede müracaat var. Yaklaşık yılda 110 milyar kilovat saat, büyük potansiyel. Bizim gelir kaynağımız...

HES'ler Türkiye'de elektriğin sigortası. Derelerin kurutulması asla söz konusu değil. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı. Dışa bağımlılığın azaltılması açısından çok önemli. Türkiye'de her 4 ampulden biri bizim ürettiğimiz enerji ile aydınlanıyor. HES'ler tamamlandığında 120 milyar kilovat saat elektrik üretimi sağlanacak. Özel sektörün yaptığı yatırım miktarı 50 milyar dolar.''
    
''Orman alanlarını açabiliriz''
    
Veysel Eroğlu, hedeflerinin Türkiye'yi yeşillendirmek olduğunu belirterek, Türkiye'nin kaynaklarını iş adamlarının istifadesine sunmak istediklerini söyledi. Eroğlu, ''Orman alanlarını turizme açabiliriz. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Arap Baharı nedeniyle Türkiye'ye çok büyük talep var. Türkiye'ye gelmek istiyorlar. Bu konuda Milli Parklardan projeye uygun olmak kaydıyla nerede olursa olsun ormanlık alanları turizm için tahsise hazırız. Av turizmi, yayla turizmi çok pahalı. Yaylalardan avlak yapmak isterseniz veya çok güzel bir alanı turizme açmak istiyorsanız, oturur konuşuruz. O alanları vermekte beis yok'' dedi.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-ve-su-isleri-bakanligi-ormanlik-alanlari-turizm-icin-tahsise-hazir_89420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!