Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ortadoğu Duvarlardan Geçilmez Oluyor

Dünyanın diğer bölgelerinde giderek terk edilen duvarların yeni cenneti Ortadoğu oluyor. İsrail’in güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria’ya çektiği duvar, İsrail ablukası altındaki Gazze’nin tünellerine set çekmek için Mısır’ın yeraltından çektiği duvar derken, son olarak İsrail’in Mısır sınırına Gazze Şeridi’ne gelip dayanacak şekilde duvar çekeceği

Radikal Gazetesi
Ortadoğu Duvarlardan Geçilmez Oluyor

Dünyanın diğer bölgelerinde giderek terk edilen duvarların yeni cenneti Ortadoğu oluyor. İsrail’in güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria’ya çektiği duvar, İsrail ablukası altındaki Gazze’nin tünellerine set çekmek için Mısır’ın yeraltından çektiği duvar derken, son olarak İsrail’in Mısır sınırına Gazze Şeridi’ne gelip dayanacak şekilde duvar çekeceği duyuruldu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 266 kilometrelik Mısır sınırının üç kesimine duvar inşa etme kararını, ‘militanlarla kaçak göçmenlerin sızmasını ve kaçakçılığı önlemek, güvenliği daha iyi sağlamak’ diye gerekçelendirdi.

“Bu, İsrail’in Yahudi ve demokrat kimliğini güvenliğe almak için alınmış stratejik bir karardır” vurgusu yapan Netanyahu, duvarın Kızıldeniz’in Akabe Körfezi’ndeki Eylat kentinden başlayacağını ve Mısır-İsrail sınırının bir bölümü boyunca devam edeceğini belirtti. İnşaatı iki yıl sürecek ve elektronik gözetleme sistemi de kullanılacak duvarın maliyetiyle ilgili tahminler 270 milyon ile 1.5 milyar dolar arasında değişiyor. Mısır Dışişleri, duvarın tümüyle İsrail’in içişi olduğunu, İsrail topraklarında inşa edildiği sürece karşı olmadıklarını açıkladı.

Son yıllarda Mısır sınırından İsrail’e binlerce göçmenin girdiği, haftada 100-200 kişinin sınırdan kaçak geçme girişiminde bulunduğu söyleniyor. Mısır polisi kaçak göçmen trafiğini durdurma gerekçesiyle geçen yıl 20 göçmeni öldürdü, bunların çoğu Afrikalıydı. Mısır’dan İsrail’e kaçak giriş yapmak isteyenlerin başını Eritrelililer, Etiyopyalılar ve Sudanlılar çekiyor. Ürdün ve Lübnan sınırında da duvar bulunan İsrail’in Batı Şeria’da Filistin topraklarını ilhak eden duvarı için 2004’te Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’ndan “Yasadışı, kaldırılmalı” kararı çıkmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadogu-duvarlardan-gecilmez-oluyor-_75683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!