Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oteller Park Alanı: Uludağ

Oteller Park Alanı: Uludağ

Radikal Gazetesi6 kez yıkım kararı alınan Uludağ'daki otellerin bulunduğu bölge Bakanlar Kurulu kararıyla milli park sınırları dışına çıkarıldı. Çevreciler tepkili: Karar rant sağlamaya yönelik. Milli park çökecek.

Yerli ve yabancı kayak tutkunlarının gözde mekânı Uludağ Milli Parkı'nın sınırları 347 hektar daraltıldı. Yeni düzenlemeyle bölgede ilk yapılan oteller ile kayak tesislerinin bulunduğu 'Birinci Gelişim Bölgesi', milli park sınırlarından çıkarıldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, bunun nedenlerini şöyle anlatı: "Milli park sınırları içinde ruhsatları olmamasına rağmen bazı oteller faaliyetlerini sürdürüyor. Mahkemelerden 36 yıkım kararı alındı. Bu kararlar, turizmin olumsuz etkileneceği gerekçesiyle valilik tarafından uygulanamadı. Oteller yüzünden doğa koruma sahası adım atılamayacak hale geldi. Parkın sınırları, Birinci Gelişim Bölgesi'ndeki kaçak yapılaşmanın koruma çalışmalarını etkisiz hale getirmesi nedeniyle daraltılmıştır." Mustafa Kemal Yalınkılıç, milli park dışına çıkarılan bölgede artık kendilerinin söz sahibi olmadığını vurguladı.

Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ali Arabacı, daha önce de iki kez milli parkın sınırlarının daraltıldığını, ancak Danıştay'ın iptal ettiğini hatırlatarak, karara karşı çıktı. Arabacı, 1998 yılında yine Bakanlar Kurulu kararıyla bölgenin 'Kış Sporları Turizm Merkezi' ilan erildiğini belirtti. Arabacı, "Bu karar milli parkın yarısından fazlası götürüyordu. Biz, Danıştay 6. Dairesi'nde bunun iptali için dava açtık. Danıştay, bu kararı 2000 yılında iptal etti. Kararın kesinleşmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu yeniden 2000 yılında aynı doğrultuda karar aldı. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu kararıyla bu kararın da iptali bir ay önce kesinleşti" dedi.

Yeniden danıştay yolu
Bakanlar Kurulu'nun bu kararları bertaraf etme yönünde yeni bir karar aldığına dikkat çeken Arabacı, "Bu karar Uludağ Milli Parkı'nı çökertecektir. Karar aynı zamanda otelcilere rant sağlamaya yöneliktir. Yeniden Danıştay'da dava açmayı düşünüyoruz" diye konuştu. Eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık da, "Bu uygulama, koruma ilkelerini dışlamaktadır. Bu uygulama, kaçak yapıların yasal hale getirilmesinde kolaylık sağlayacaktır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oteller-park-alani-uludag_42445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!