Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Özelleştirme İdaresi’nden Nihayet Mutlu Haber Geldi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), ihalesi 2007'de yapılan ancak açılan davalar nedeniyle 2.5 yıla yakın süredir bekleyen İzmir Limanı'nı ihaleyi kazanan konsorsiyuma devredeceğini açıkladı. Ancak bu kez de konsorsiyumun ortaklarından Deutsche Bank çekilme kararı alarak şok yarattı.

Yeni Asır Gazetesi
Özelleştirme İdaresi’nden Nihayet Mutlu Haber Geldi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), ihalesi 2007'de yapılan ancak açılan davalar nedeniyle 2.5 yıla yakın süredir bekleyen İzmir Limanı'nı ihaleyi kazanan konsorsiyuma devredeceğini açıkladı. Ancak bu kez de konsorsiyumun ortaklarından Deutsche Bank çekilme kararı alarak şok yarattı. Konsorsiyuma yüzde 26'lık payla sonradan dahil olduğu açıklanan Deutsche Bank'ın bu kararı almasında tüm dünyada etkili olan ekonomik krizin belirleyici olduğu öğrenildi.

Bu şok gelişmeden sonra, ihaleyi 1 milyar 275 milyon dolar teklif vererek kazanan Global-Hutchison-EİB Limaş konsorsiyumu yeni ortak arayışına girdi. Konsorsiyum, yasal süre olan 45 gün içinde gerekli ödemeyi yaparak imtiyaz sözleşmesini imzalayacak ve böylece 28 aylık bir beklemeden sonra liman özelleştirmesi tamamlanmış olacak.

28 ay bekledi

ÖİB tarafından 3 Mayıs 2007 tarihinde yapılan ihale ile özelleştirmesi tamamlanan İzmir Limanı, Liman-İş Sendikası ve Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı tarafından açılan davalar nedeniyle bir türlü devredilememişti. Devri 28 aydır yapılamayan limanda mutlu sona iyice yaklaşıldı. Özelleştirme İdaresi, liman ihalesini alan konsorsiyumu sözleşme imzalamaya davet etti. ÖİB tarafından verilen süre içinde sözleşmenin imzalanması ve özelleştirme bedelinin yatırılması ile liman Global-Hutchison-EİB Limaş konsorsiyumuna devredilecek.

Konsorsiyum ortaklarından EİB Limaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, kararın kendilerine faksla bildiriğildiğini ve diğer ortaklarla önümüzdeki hafta bir araya geleceklerini belirtti. Ünlütürk, sözleşme ile ilgili olarak gerekli girişimlerin başlatılacağını kaydetti. Liman İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Niyazi Tuncer ise açtıkları davayı kaybettiklerini, mücadelelerini bundan sonra da sürdüreceklerini söyledi.

Şimdiye kadar ne oldu?

İzmir Limanı ihalesi 3 Mayıs 2007'de gerçekleşti. Limanın 49 yıllık işletme hakkını 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison ve Ege İhracatçı Birlikleri Ortak Girişim Grubu aldı. Ancak Liman-İş Sendikası ile Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı, ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı. Danıştay, 18 Aralık2007 tarihinde istemleri reddetti. Sendika ile vakıf temyize gitti ve tekrar dava açıldı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Şubat.2008'de kararını açıkladı ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. Danıştay 13. Dairesi çalışmalara devam etti ve 13.10.2008 tarihinde verdiği karar ile ihalenin iptali davasını reddetti. Böylelikle durdurma kararı da ortadan kalktı.

Denizcilere çifte ret

İzmir Limanı'nda iradeleri dışında beklemek zorunda kalan gemilerden alınan demirleme ve ardiye ücretlerinden şikayetçi olan İzmir Deniz Ticaret Odası'na, Devlet Demiryolları ve Denizcilik Müsteşarlığı'ndan çifte ret geldi. Yeni Asır'da yayınlanan haberden sonra bir açıklama yapan TCDD Genel Müdürlüğü, halen özelleştirme sürecinde bulunan İzmir Limanı'nda uygulanan tarifelerde ve uygulamalarda bir değişiklik yapılmasının mümkün olmadığını bildirdi.

İzmir Deniz Ticaret Odası'na bir diğer olumsuz yanıt da Denizcilik Müsteşarlığı'ndan geldi. Limana gelen gemilerden tüm dünyada olduğu gibi 72 saat sonra demirleme ücreti alınmaya başlandığını, son iki ayda 3 günden fazla bekleyen gemi sayısının sadece 13 olduğunu belirten müsteşarlık yetkilileri, sıkışıklık yaşanmadığını öne sürdü. Yetkililer, bu gemilerin büyük bölümünün sıkışıklık nedeniyle değil, kendi istekleri ile limanda beklediğini öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozellestirme-idaresinden-nihayet-mutlu-haber-geldi_72682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!