Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Özpetek'in 'Hamam'ı 8 milyon $'a Satılık!

Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mimar Sinan'a 1540-1546 arasında yaptırılan, 1997'de İtalya'da yaşayan ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek'in Hamam filmini çektiği Fatih'teki tarihi Çinili Hamam 8 milyon dolara satışa çıktı. Fatih Kadınlar Pazarı'nın başındaki tarihi Çinili Hamamı, Osmanlı döneminden günümüze ayakta kalan en önemli yapılarından

Sabah Gazetesi
Özpetek'in 'Hamam'ı 8 milyon $'a Satılık!

STRONG>Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mimar Sinan'a 1540-1546 arasında yaptırılan, 1997'de İtalya'da yaşayan ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek'in Hamam filmini çektiği Fatih'teki tarihi Çinili Hamam 8 milyon dolara satışa çıktı. Fatih Kadınlar Pazarı'nın başındaki tarihi Çinili Hamamı, Osmanlı döneminden günümüze ayakta kalan en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Hamamın üç ana hissedarı Sait Çetin Karatün, Mehmet Yılmaz ve Cemile Fikret Birol aileleri ve bu ailelerin mirasçılarıyla toplam 9 vârisi bulunuyor. Vârislerden Kaya Karatün, ana hissedarlardan babası Sait Çetin Karatün'ün 1997'de vefatıyla ailenin hamam işletmeciliğini sona erdirdiğini, diğer ana hissedarların da tekstil ve teknoloji sektörlerinde yoğunlaştığını söyledi. "Ortak bir kararla Çinili Hamam'ı elimizden çıkartmaya karar verdik" diyen Karatün, Amerika'dan ve Körfez ülkelerinden talipler bulunduğunu ancak hamamın Türkler tarafından satın alınmasını ve müzeye dönüştürülmesini arzu ettiklerini söyledi. Son üç ayda biri Hint filmi, diğeri Lübnanlı bir şarkıcının klibi olmak üzere iki çekime sahne olan tarihi yapının, yaz başından beri hamam vasfıyla kullanılamadığını kaydeden Karatün, hamamın bu haliyle 1-1.5 milyon dolarlık masrafı bulunduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozpetekin-hamami-8-milyon-a-satilik_74594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!