Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Para Kaygımız Yok Önemli Olan Çevre

İstanbul’un çevresinde yeşille mavinin karıştığı bir peyzaj güzelliği oluşturmayı istediklerini kaydeden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Orman Genel Müdürlüğü’nün bu sahalardan ne pahasına olursa olsun bol para kazanmak gibi bir politikası yoktur. Bizim için önemli olan doğanın ve çevrenin korunması" diye konuştu.

Hürriyet Gazetesi
Para Kaygımız Yok Önemli Olan Çevre

İstanbul’un çevresinde yeşille mavinin karıştığı bir peyzaj güzelliği oluşturmayı istediklerini kaydeden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Orman Genel Müdürlüğü’nün bu sahalardan ne pahasına olursa olsun bol para kazanmak gibi bir politikası yoktur. Bizim için önemli olan doğanın ve çevrenin korunması" diye konuştu.

Maden sahalarına ilişkin yapılan çalışmaları anlatan Kahveci, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle birlikte İstanbul’un vizyonuna uygun rehabilitasyon eylem planı hazırladıklarını söyledi. Maden sahalarında yapılan çalışmaların ardından açılan alanların rastgele doldurulamayacağını kaydeden Kahveci, "İstanbul’un her yerine çam dikersek İstanbul yanar. Dünyanın hiçbir yerinde şehrin çevresi olduğu gibi çam ormanlarla kaplanmaz. İstanbul’un çevresine yapraklı ağaç dikmeliyiz. O yüzden bu açılan alanları rastgele toprakla dolduramayız" dedi. Maden sahalarıyla ilgili ihale sürecine ilişkin de bilgi veren Kahveci şunları söyledi:

"Maden sahalarında açılan çukurların doldurularak tekrar eski haline getirildikten sonra bize teslim edilmesini isteriz. Fakat son yıllarda İstanbul’da inşaat sektörü yoğunlaşırken, beraberinde de hafriyat sorununu getirdi. Maden şirketleri de, bunu fırsat bilerek bozulan sahaları kendileri doldurmak yerine, inşaat şirketlerine doldurturken bu işten bir de para kazandı.

Kontrol etmeliyiz

2008 yılında ihalelerde belli bir azalma olmuştur fakat, son dönemde ülkede yaşanan ekonomik krizden inşaat sektörü de etkilenirken, bize teslim edilen maden ocağı sahalarında da artış oldu. Şu an elimizde bekleyen 20 tane dolgu alanı var. Bakın İstanbul’da geçtiğimiz dönemde zehirli variller gündeme geldi. Biz bu alanları para kazanma hırsıyla ihale edersek, kontrol altına almamız güçleşir. O alanların neyle doldurulduğunu sürekli kontrol etmemiz lazım. Bunun için seyyar kontrol ekipleri kurduk.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle de sıkıntılar yaşadık. Mahkemelik olduk, Büyükşehir Belediyesi, bu sahaları belirleme yetkisinin belediyeye ait olduğu gibi gerekçelerle idaremizin ihale yaptığı ormanlık alanlara ilişkin kendi mevzuatları gereği vermesi gereken belgeleri vermedi.

Önemli olan çevre

İstanbul’da yapılan madencilik faaliyetleri neticesi bozulan doğal yapının rehabilite edilerek tekrar doğaya kazandırılması işinin basit bir ormanlaştırma gibi düşünülmemesi gerektiğinden de hareketle bu alanların bilimsel veriler ışığında projelendirilmesi hedeflenirken bu konuda çalışmalar başlatıldı ve bitirilme aşamasına geldi.

Artık gelinen bu süreçte madencilik faaliyetleri sonucu doğal yapısı bozulan her sahanın toprakla doldurularak rehabilite edilmesi de tartışılmaya başladı. Bu sahaların bir kısmında oluşmuş bulunan göletlerin korunması sağlandı. Çünkü bu sahaların flora yaşamına uygun hale getirildiği gibi faunanın da ihtiyaçlarını giderebileceği bir yaşam alanı oluşturulması da düşünülmektedir. Orman Genel Müdürlüğünün bu sahalardan ne pahasına olursa olsun bol para kazanmak gibi bir politikası yoktur.

Devlet kazansın

Orman Genel Müdürlüğü de görevi olmamasına rağmen, maden şirketleri kazanacağına devlet kazansın diyerek, 1996 yılından itibaren ihaleyle, inşaat şirketlerine hafriyatlarını dökmeleri için bozulan sahaları açtı. Ancak, orman kanununda veya yönetmeliklerde böyle bir uygulama olmadığı için, bu ihaleler ancak genel müdür teklifiyle ve bakan onayıyla gerçekleşti. 1996-2002 yıllarındaki dönemde yapılan çalışmalarla 18 adet 598 bin 800 metrekarelik sahada 14 milyon 697 bin 475 metreküp döküm hakkı ihale edilmiştir. 2003-2007 yılları arasındaki dönemde de 28 adet 3 milyon 278 bin 601 metrekarelik alanda 57 milyon 97 bin 926 metreküplük toprak döküm hakkı ihale edilmiş, bu sayede hem rehabilite işlemleri yapılmış hem de döner sermaye gelirleri arttırılmıştır.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/para-kaygimiz-yok-onemli-olan-cevre_71366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!