Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paris’in Sulukulesi Ile-de-France

Paris’in Ile-de-France semtinde gecekondularda yaşayan 2 binin üzerinde yetişkin ve çocuk son iki ay içerisinde zorla yerlerinden edildi. Evsiz kalan gecekondu halkına destek olmak üzere bir araya gelen 25 dernek tek bir ağızdan bu “insanlık dışı ve skandal boyutundaki” uygulamalara son verilmesini istedi.

yapi.com.tr
2 Paris’in Sulukulesi Ile-de-France

STRONG>Paris’in Ile-de-France semtinde gecekondularda yaşayan 2 binin üzerinde yetişkin ve çocuk son iki ay içerisinde zorla yerlerinden edildi. Evsiz kalan gecekondu halkına destek olmak üzere bir araya gelen 25 dernek tek bir ağızdan bu 'insanlık dışı ve skandal boyutundaki' uygulamalara son verilmesini istedi.

Batiactu.com’da yer alan habere göre; aralarında Abbé Pierre Vakfı, İnsan Hakları Derneği, göçmen ve mülteci haklarıyla ilgili ‘La Cimade’ derneği, Dünya Doktorları, France terre d’asile (İltica Ülkesi Fransa) gibi sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı 25 dernek, bu hafta başı (22 Aralık 2009) bir araya gelerek yapılan uygulamayı yayımladıkları bildiriyle kınadı: “2 bin gecekondulu kışın ortasında sokağa atılıyor, bu kabul edilemez!”

Dernek üyeleri, ciddi soğukların başladığı bir dönemde, evlerinden çıkarılanlara yerleşecekleri yeterli barınma koşulları sağlanmadan gerçekleştirilen bu uygulamayı 'insanlık dışı' ve 'skandal' kelimeleriyle tanımlayarak, insan yaşamının tehlike altına sokulduğunun altını çiziyor.  

Bildiriyi imzalayan sivil toplum kuruluşları, gecekonduda yaşayanların konutta kirada oturanlarla aynı haklardan faydalanmaları gerektiğini savundular: “Zor koşullarda yaşayanların korunması amacıyla ve hükümetin insana yaraşır çözümler üretmesi beklentisiyle, yerinden etmelerde acilen kış ‘ateşkes’ine gidilmesi gerekmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/parisin-sulukulesi-ile-de-france-_75291.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Haber için Teşekkürler, İle-de-France Paris Metropolitan alanına verilen genel addır. Bölgenin genelinde gecekondularda yaşayan halk kış koşullarında yerlerinden edilmiştir. YANITLA
  • İşte avrupa meraklılarına bir örnek. Bize demokratik laik sosyal hukuk devleti dersi vermeğe kalkan fransa. Bizim ecdadımız kışın soğukta kalmasın diye hayvanlara bile barınak yapıp yiyecek sunan vakıflar kurmuş yüzyıllar önce. 2010 dünyasında çağdaş avrupa. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!