Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pearl Nehri Kulesi'nin İçinde Enerji Santralı

Pearl Nehri Kulesi'nin İçinde Enerji Santralı

yapi.com.tr/Efe Duyan
Pearl Nehri Kulesi'nin İçinde Enerji Santralı

ir yapı, kentin göbeğinde, sürekli olarak gereksindiğinden fazla enerji üretebilir mi?

Tekrar sorarsak: Yapıların birer organizma gibi kendi enerjilerini üreten monadlar olması mümkün müdür? Akla ilk gelen, bambaşka bir nedenle inşa edilen bir yapının kendi elektriğini bütünüyle üretmesi ise, sonrakiler oldukça ilginç sonuçlara varabilir. Kentsel ağın belli parçalarının doğrudan yapılara devredilmesinin çok farklı bir kentsel yaşantı ortaya çıkarması beklenmelidir.

Bu gelişmenin kendisinin beklenmedik olduğu ise söylenemez.

Guangzou'da 69 katlı yeni bir büro binasının iddiası, kendi ölçeğini aşıyor. Skidmore, Owings&Merill'in yeni bir devri açtığına dair inançlarının ne kadar gerçekçi olup olmadığı anlaşılacak. Ancak şimdilik kesin olan Pearl River Tower'ın gereksindiğinden daha çok enerji üreteceği.

Kule, rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanacak. Rüzgar, kulenin özel olarak tasarlanmış cephesinden binanın içinde iki tünele alınacak. Türbinlerin yerleştirileceği bu tünellerde ısıtma, havalandırma ve klimalar için gereken enerji üretilecek. Cephedeki bu açıklıklar, aynı zamanda binalar yükseldikçe bir sorun haline gelmeye başlayan rüzgar basıncını da düşürecek.

Enerji üretiminin kalanı, gün ışığının en üst seviyede kullanımı ile sağlanacak. Binanın yüksekliği burada bir avantaja dönüşüyor. Sıcak suyun üretimini de kendi yapacak olacak yapıda, yağmur suyunun da tekrar kullanılması planlanıyor.

Doğal kaynakların kent içinde üst seviyede kullanılması yapıların birer organizma gibi çevresine yanıt verebilmesine bağlı. Pearl Nehri Kulesi enerji kaynaklarını dönüştürmek konusunda ön açıcı bir örnek olacağa benziyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/pearl-nehri-kulesinin-icinde-enerji-santrali_40463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!