Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Piyasalarda Çin Fırtınası

Çin, dünya piyasalarına lokomotif oldu. Çin’in dün beklentilerin çok üzerinde ihracat ve ithalat rakamları açıklaması, dünya genelinde hisse ve emtia piyasalarını hareketlendirdi. Son 13 aydır ihracatı düşüş gösteren Çin’in aralıkta ihracatını yüzde 17.7 artırması, küresel ekonominin toparlandığı yönündeki görüşleri güçlendirdi.

Milliyet Gazetesi
Piyasalarda Çin Fırtınası

Çin, dünya piyasalarına lokomotif oldu. Çin’in dün beklentilerin çok üzerinde ihracat ve ithalat rakamları açıklaması, dünya genelinde hisse ve emtia piyasalarını hareketlendirdi. Son 13 aydır ihracatı düşüş gösteren Çin’in aralıkta ihracatını yüzde 17.7 artırması, küresel ekonominin toparlandığı yönündeki görüşleri güçlendirdi. Çin’in ihracatının aralıkta yüzde 55.9 artması da emtia piyasalarına hareket getirdi. Ekonomistler, Çin ihracatının yüzde 4 ve ithalatının da yüzde 31 artmasını bekliyordu.

Çin’deki olumlu gelişmeler üzerine Asya ve Avrupa borsaları önce yükselişe geçti. Ancak şirketlerin 4. çeyrek rakamlarına odaklanan Wall Street, Asya ve Avrupa borsalarında başlayan çıkışı sürdüremedi. Bundan etkilenen Avrupa borsaları da düşüşe geçti. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0.1 ve Almanya’da DAX yüzde 0.1 yükselişle kapanırken Fransız CAC - 40 endeksi yüzde 0.1 düştü.

Prestige Wealth Management CEO’su Roy Williams ise, “Küresel ekonomi iyileşiyor. İşler artık çok daha iyi. Ancak yolumuzun üzerinde ABD’nin aralık işsizliği gibi çukurlar hâlâ mevcut” yorumunda bulundu. ABD’de aralıkta işsiz kalanların sayısı 10 bin tahmin edilirken, rakam 85 bin çıkmıştı. Şirketlerin 4. çeyrek raporlarını bekleyen ABD piyasası, ekonomik toparlanmanın sağlam temellere oturup oturmadığını görmek istiyor. New York Borsası dün bu beklentilerle inişli çıkışlı bir seyir izledi. Dow Jones endeksi  0.43 yükselirken, Nasdaq günü yüzde 0.21 düşüşle kapattı.

Dolar değer kaybetti

Asya’da ise Hong Kong borsası ve Şanghay borsası yüzde 0.5’er yükseldi. Güney Kore borsası da yüzde 0.1 artış kaydetti. Japonya borsası ise dün tatil nedeniyle kapalıydı. Dün Çin’deki pozitif rakamlar ve ABD’den gelen işsizlikle ilgili olumsuz gelişmeler nedeniyle dolar değer kaybetti. Euro - dolar paritesi 1.4414’ten 1.4525’e geldi.

Çin’in hammadde ağırlıklı ithalatının büyük artış göstermesi emtia piyasalarını da hareketlendirdi. Çin’in aralıkta 20 milyon tonun üzerinde ham petrol ithal ettiğinin açıklanmasının ardından, ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 0.6 artarak son 15 ayın en yüksek rakamı olan 83.27 dolara çıktı. Fiyat artışında batı ülkelerinde şiddetini sürdüren kötü hava şartları da etkili oldu.

Bakır yüzde 3 arttı

Çin’in ithalat rakamlarındaki artışın etkisiyle bakır fiyatları dün yüzde 3 arttı. Ton başına alüminyum fiyatı 2.280 dolardan 2.333 dolara, çelik için önemli bir girdi olan nikel 17.925 dolardan 18.040 dolara, pil üretiminde kullanılan kurşun 2.532 dolardan 2.564 dolara çıktı. Scotia Capital stratejisti Sacha Tihanyi, “Çin’in ticaret rakamları dünya ticaretinin göstergesi olduğu sürece moraller yüksek olacak” dedi. Çin rakamları ve doların zayıflığı nedeniyle altın fiyatları da yüzde 2 yükselerek son 5 haftanın en yüksek değerine yükseldi. Altının onsu 16.80 dolar artarak 1.155,70 dolara çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/piyasalarda-cin-firtinasi_75676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!