Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Polat Ortak Olunca, 20 Yıllık İmar Yasağı Kalktı

Caddebostan'da Adalar manzaralı yere Adnan Polat da ortak olunca, 7 bin 640 metrekarelik araziye imar izni verildi.

Sabah Gazetesi
Polat Ortak Olunca, 20 Yıllık İmar Yasağı Kalktı

b>Caddebostan'da Adalar manzaralı yere Adnan Polat da ortak olunca, 7 bin 640 metrekarelik araziye imar izni verildi.

Fenerbahçeli yöneticilerin, Seyrantepe Projesi ile ilgili yaptığı sert açıklamalara karşılılık "Beni konuşturmasınlar, onların birçok açıklarını biliyoruz" diyen Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat'a İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden "imar" kıyağı yapıldığı ortaya çıktı. Ünlü yazar, mütercim Cemil Meriç'in kızı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü eski Başkanı Prof. Dr. Ümit Meriç ve kardeşi Mahmut Ali Meriç, anneannelerinden kalan Adalar manzaralı "altın" değerindeki araziye imar izni alabilmek için tam 20 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi'nin kapısını aşındırdı.

"Hayır", "Evet" oldu
Fenerbahçelilerin kalesi olarak bilinen Kadıköy, Caddebostan'da bulunan Migros'un arkasındaki 106 pafta, 1435 ada, 43 parseldeki 7 bin 640 metrekarelik araziye inşaat yapmak için yıllarca büyük uğraşlar veren Meriç ailesinin kaderi Ümit ve Mahmut Ali Meriç'in 23 Haziran 2006'da Adnan Polat'ın arsaya kat karşılığı üçüncü ortak olmasıyla değişti. Satıştan önce yapılan inşaat izni başvurularına "hayır" diyen yetkililer, bu sefer Caddebostan'daki değerli araziye plan değişikliği yaparak "evet" dediler. Yıllarca Meriç ailesi tarafından plaj olarak işletilen 7 dönümlük alan, bölgede yapılan park, yol ve rekreasyon çalışmalarından sonra plaj vasfını kaybetti.

Deniz ile arasına park ve yürüyüş yolları giren Adalar manzaralı muhteşem araziyi değerlendirmek uzun uğraşlar veren sosyoloji profesörü Ümit Meriç, "Lütfen yazmayın. Orası bizim geleceğimiz. Kat karşılığı satış yapıldıktan sonra izinler alındı, plan değişikliği yapıldı. Eğer yazarsanız bunları yeniden gözden geçirebilirler. Zaten orası bir mezbelelik olarak duruyor. 20 yıl imar almak için mücadele ettim" dedi.

Doğal sit alanıydı
Adının açıklanmasını istemeyen İstanbul Büyükşehir eski İmar Komisyonu Başkanı, "Ümit Hanım'ın sık sık belediyeye gelip gidişine üzülüyordum. Plaj olarak kullanılan alan doğal SİT alanıydı. Arazinin yanında eski bina bulunduğu için Anıtlar Kurulu'ndan olumlu bir yanıt alınamadı. Zaten bu tür tarihi binaların korunmasına yönelik bir takım kısıtlamalar vardı. Bütün bu engeller aşılamadı" dedi.

Satış öncesi değişiklik
Kadıköy Caddebostan'da bulunan arazi 'altın' değerinde bir yer olarak değerlendiriliyor. Migros'un arkasındaki 106 pafta, 1435 ada, 43 parseldeki 7 bin 640 metrekarelik arazi için satış öncesi değişiklik yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 Ekim 2005'te az yoğun konut alanı ve yeşil alan olarak planlara işlenen bölümler konut yeri olarak değiştirildi. Yapılan plan tadilatı ile 7 bin 640 metrekarelik arazinin tamamına üç kat yani 9.50 metre yükseklikte inşaat izni verildi. Bu değişiklikten sonra tapuda değişiklik yapılarak deniz manzaralı muhteşem arsanın üçüncü ortağı da Polat İnşaat oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/polat-ortak-olunca-20-yillik-imar-yasagi-kalkti_49233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!